Jakie znaczenie w budownictwie ma podciąganie kapilarne?
podciąganie kapilarne

Jakie znaczenie w budownictwie ma podciąganie kapilarne?

Podciąganie kapilarne to najczęstsze źródło wilgoci w fundamentach, a ta – jeśli nie zostanie skutecznie i trwale zablokowana – będzie powodować stopniową degradację wnętrz i konstrukcji budynku. Dowiedz się, czym dokładnie jest podciąganie kapilarne i jakie ma znaczenie w budownictwie.

Czym jest podciąganie kapilarne?

Podciąganie kapilarne to zjawisko fizyczne związane z kapilarnością (włoskowatością, porowatością) materiałów budowlanych, które mają zdolność do podciągania wody od dołu poprzez pory (kapilary) wskutek działania sił adhezji i kohezji. W uproszczeniu – woda z gruntu wnika do fundamentów i murów przez malutkie dziurki w materiale, nawilża je coraz mocniej i stopniowo dostaje się coraz wyżej. Podciąganie kapilarne jest najczęstszym źródłem wilgoci w fundamentach i murach, więc nie może być bagatelizowane.

Konsekwencje podciągania kapilarnego

Skutki podciągania kapilarnego są wieloobszarowe, a widoczne gołym okiem zniszczenia to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Przez zawilgocone mury tynki zaczynają pękać i odpadać, a na ścianach pojawiają się czarne plamy i białe naloty solne, co zwykle wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych i pracochłonnych remontów. Wskutek podciągania kapilarnego we wnętrzach rozwija się pleśń, która jest problemem nie tylko natury estetycznej. Może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia domowników, zwłaszcza zmagających się z alergiami. Postępująca wilgoć powoduje osiadanie budynku, co prowadzi do pękania jego struktury. Chociaż do zawalenia w praktyce dochodzi rzadko, to przy wieloletnich zaniedbaniach takie zagrożenie jest realnie możliwe. Jak widzisz, konsekwencje podciągania kapilarnego mogą być bardzo poważne – dla bezpieczeństwa i trwałości budynku oraz zdrowia i portfela domowników.

Jak osuszyć fundamenty i powstrzymać podciąganie kapilarne?

Jeśli na etapie budowy domu izolacja fundamentów nie została prawidłowo przeprowadzona, więc mury nasiąkają wodą z gruntu, niezbędne jest ich osuszenie i odtworzenie bariery przeciwwilgociowej. W tym celu wykonuje się hydroizolację poziomą. Zatrzymuje ona proces przenikania wody z gruntu do wnętrza budynku. Za realizację zadania odpowiadają specjalistyczne firmy, które pracują na różnych rozwiązaniach i produktach. Za jedną z najskuteczniejszych metod osuszania fundamentów, przy jednoczesnym odtworzeniu blokady przeciwwilgociowej, uznawana jest iniekcja krystaliczna – opatentowana, doskonale przebadana technologia. Wykonanie hydroizolacji poziomej metodą iniekcji krystalicznej polega na nawierceniu otworów w ścianie w jednej linii i w równych odstępach, a następnie na wprowadzeniu w nie specjalnego iniektu.

Znaczenie izolacji poziomej w budownictwie

Dzięki odpowiednio wykonanej, poziomej izolacji przeciwwilgociowej, konstrukcja staje się odporna na wnikanie wody z gruntów do wewnątrz. Zabieg ten jest niezbędny dla utrzymania budynku w dobrym stanie technicznym przez długi czas. Natomiast w starych domach często odtwarza się dzisiaj poziome zabezpieczenie przeciwwilgociowe. Kiedyś przykładano niewielką wagę do tego typu zabezpieczeń lub wdrażano je w sposób nieprawidłowy, więc zawilgocenie wskutek kumulowania wody nierzadko osiąga bardzo wysoki poziom. W takich warunkach iniekcja krystaliczna wykazuje maksymalną skuteczność i trwałość.


Artykuł zewnętrzny


podciąganie kapilarne
Udostępnij:
Jakie znaczenie w budownictwie ma podciąganie kapilarne?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022