Druty spawalnicze będą Ci potrzebne niezależnie od wyboru metody spawania – nawet w TIG, która z zasady nie wymaga użycia materiału dodatkowego w końcu trafisz na przypadek, gdy będą niezbędne (np. zbyt cienki materiał do spawania autogennego). Jakie druty spawalnicze dostępne są na rynku? Czym się między sobą różnią?
Do czego służą druty spawalnicze? Uzupełniaj braki!
Spawanie to jedna z najlepszych metod łączenia ze sobą elementów metalowych – tak wykonane połączenie zapewnia szczelność, a do tego jest wytrzymałe (nie ryzykujesz np. obluzowania śrubek). Tym, co zapewnia znakomite własności nie jest tajemniczy klej, ale druty spawalnicze – spoiwo wykonane w całości z metali i ich stopów. Podczas spawania druty spawalnicze są rozgrzewane i topione, dzięki czemu mogą zostać naniesione na wykonywane połączenie. Ponieważ po odsunięciu źródła ciepła szybko krzepną, stygnący metal chwyta się łączonych elementów, zespalając je trwale – tak powstaje spaw. Każda z metod spawania wykorzystuje swój własny repertuar drutów spawalniczych. Jakich?
Jakie druty spawalnicze użyć w metodzie MIG/MAG?
Spawanie MIG, wykorzystujące jako gaz osłonowy gaz niereaktywny, oraz spawanie MAG z aktywnym gazem osłonowym, używają druty spawalnicze nawinięte na szpule, a w trakcie spawania – dostarczane automatycznie przez podajnik. Szpule mogą być różnych rozmiarów (zwykle 100÷300 mm), od czego zależy ilość nawiniętego na nie drutu – mowa jednak o jego masie, jako że konkretna ilość zwojów (lub jego długość) zależy również od średnicy drutu (zwykle zaczynają się od ~0.8 mm, a kończą w okolicach 4 mm). W myśl zasady, by podobne spawać podobnym, wybierz drut o składzie chemicznym takim jak łączone elementy – do aluminiowych aluminiowy, do stali nierdzewnej – ze stali nierdzewnej etc.
Druty spawalnicze samoosłonowe?
MIG/MAG stosuje gazy osłonowe celem ochrony jeziorka spawalniczego przed przedwczesną interakcją z powietrzem – dostarczany gaz wypiera je (zwłaszcza tlen), zapobiegając niepożądanym reakcjom. Jeśli jednak nie jesteś fanem noszenia ze sobą butli z gazem, wybierz druty spawalnicze samoosłonowe, dostępne w ofercie https://weldsystem.pl/47-druty-spawalnicze, których powłoka podczas pracy sama uwalnia potrzebne gazy, co zdecydowanie upraszcza proces.
Druty spawalnicze wykorzystywane w uniwersalnej metodzie TIG
TIG słynie ze swojej uniwersalności – przy pomocy wolframowych elektrod otulonych można łączyć ze sobą niemal wszystkie metale i ich stopy. Druty spawalnicze TIG dostarczane są w formie prętów, które trzyma się w ręce i dostarcza w pobliże elektrody. Pamiętaj – wybieraj zawsze drut wykonany z materiału wyższej jakości, niż ten, z którego wytworzono łączone elementy.
Artykuł sponsorowany