Wybór odpowiedniej piły, a właściwie pił, do warsztatu stolarskiego to niełatwe zadanie. Musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, począwszy od prac, które zamierzasz wykonywać, a skończywszy na częstotliwości użytkowania narzędzi.
Innych pił będzie potrzebować hobbysta, który w wolnej chwili lubi pracować z drewnem, a inny profesjonalista, który specjalizuje się w produkcji mebli. Jeśli planujesz zakup piły i zastanawiasz się, jaki rodzaj wybrać – zapraszamy do lektury!
Rodzaje pił stolarskich
Profesjonalista zapewne doskonale zna się na różnych rodzajach pił do drewna, jednak hobbysta, który dopiero zaczyna przygodę z tego rodzaju projektami, może mieć problem z wyborem odpowiedniego narzędzia.
Warto zacząć od tego, że w ofercie sklepów znajdziesz szeroki wybór pił i pilarek, dzięki którym możesz nie tylko po prostu ciąć, ale też niemal rzeźbić precyzyjne detale i elementy. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy więc od Twojego projektu i od umiejętności.
Piły dla hobbysty
Planujesz zacząć tworzenie samodzielnych projektów? Doskonale, z pewnością nie pożałujesz! Jednak jako początkujący stolarz, prawdopodobnie zastanawiasz się, która piła będzie najlepsza. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje plany.
Wybór piły jest oczywiście uzależniony od Twoich projektów oraz potrzeb. W warsztacie początkującego stolarza z pewnością jednak powinna znaleźć się:
- piła tarczowa – to absolutnie obowiązkowe wyposażenie każdego majsterkowicza. Pozwala na szybkie i precyzyjne cięcie drewna. Okrągłe ostrze piły, wystające od dołu, można regulować za pomocą specjalnej stopki;
- piła ukośna – pozwala na precyzyjne ustawienie kąta cięcia oraz obróbkę długich kawałków materiału – z pewnością przyda się do bardziej wymagających projektów;
- wyrzynarka – to niewielka piła, która pozwala na precyzyjne wycinanie nieregularnych kształtów. Z jej pomocą stworzysz koła, łuki i inne elementy;
- piła stołowa – to piła o dużej, podobnej do blatu stołu powierzchni cięcia. Piła stołowa jest niezwykle uniwersalnym, a przy tym efektywnym narzędziem, pozwalającym na cięcie dużych ilości materiału.
Jeśli chcesz dopiero zacząć produkcję mebli, warto zacząć od dobrej piły tarczowej. Z czasem, oraz nabytym doświadczeniem, sam będziesz wiedzieć, jakich narzędzi możesz potrzebować.
Piły dla profesjonalisty
Profesjonalny warsztat wymaga profesjonalnych narzędzi. Wybierz piły o dużej mocy tnącej, które pozwolą Ci na precyzyjną obróbkę materiałów.
Modelem, który z pewnością będzie cennym dodatkiem do Twojego warsztatu, jest piła do drewna Martin. To nowoczesne narzędzie o podstawowej mocy silnika 5,5 kW umożliwia elektroniczne sterowanie wysokością, szerokością oraz kątem cięcia, gwarantując doskonałą precyzję. Urządzenie wyposażone jest w dotykowy ekran sterowania o przekątnej 10.4”.
Kolejnym narzędziem, którego nie może zabraknąć w pracowni stolarskiej, jest pilarka formatowa. Potocznie nazywana „formatówką” pilarka umożliwia obróbkę materiałów o dużej powierzchni z jednoczesnym zachowaniem precyzji cięcia. Dobrym wyborem będzie na przykład pilarka Robland. Urządzenie to ma silnik o mocy 5.5 kW, a także elektryczną regulację wysokości oraz kąta tarczy.
Poza tym profesjonaliści powinni zainwestować w piły taśmowe – pozwalają one na cięcie w linii prostej oraz krzywej. Co więcej, jako jedyne narzędzia tego typu umożliwiają wykonywanie dekoru na wycinanych elementach.
Modelem, na który warto zwrócić uwagę, jest CENTAURO SUPERCUT 80 – urządzenie oferuje między innymi płynną regulację posuwu, magnetyczny czytnik pozycji przykładnicy, silnik o mocy 15 kW, a także niezwykle wygodny i praktyczny dotykowy panel sterowania.
Może Cię zaciekawić: Jak dbać o piły formatowe? Konserwacja i naprawa
Podsumowanie
Wybierając piłę, zarówno profesjonalną, jak i „hobbystyczną”, zwróć uwagę przede wszystkim na moc silnika, formę zasilania, liczbę obrotów ostrza na minutę oraz tarcze tnące. Poza tym dobierz urządzenie do rodzaju obrabianego materiału – od jego twardości zależy liczba zębów na ostrzu.
A jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy – skorzystaj z oferty Maszyny do drewna. W sklepie znajdziesz urządzenia nowe oraz używane, idealne do zastosowań amatorskich i profesjonalnych!