Zakup wózka widłowego elektrycznego to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców ceniących innowacje i dobro środowiska. Obecnie produkowane pojazdy napędzane tzw. zieloną energią mają parametry zbliżone do urządzeń spalinowych, a są znacznie bardziej funkcjonalne i nie generują szkodliwych spalin. Ile ważą wózki widłowe elektryczne i jak ich masa wpływa na efektywność pracy? Sprawdź!
Czym charakteryzuje się wózek widłowy elektryczny?
Wózek widłowy elektryczny coraz częściej stanowi alternatywę dla sprzętu spalinowego. Doskonale sprawdza się nawet w czasie intensywnej pracy wymagającej obsługi masywnych ładunków. W przeciwieństwie do urządzeń zasilanych benzyną nadaje się do transportowania towarów w pomieszczeniach. Dzięki wydajnemu akumulatorowi zapewnia możliwość wielogodzinnej pracy, nawet w trudnych warunkach. Zwykle jest cięższy niż jego spalinowy odpowiednik.
Mimo wielu zalet część przedsiębiorców rezygnuje z zakupu wózków widłowych elektrycznych z obawy o ich funkcjonalność. Sporo wątpliwości budzi właśnie masa, która ma duży wpływ na efektywność urządzenia. To, ile waży wózek widłowy, wpływa na jego maksymalny udźwig. Im większa masa własna urządzenia, tym cięższe ładunki może on przewozić. Okazuje się jednak, że w ofercie producentów wózków, np. Toyota Forklifts, da się znaleźć modele dopasowane do potrzeb przedsiębiorców mających różne wymagania.
Jaka jest masa własna wózka widłowego elektrycznego?
Masa wózka widłowego nie jest zwykle brana pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Zmienia się ona w zależności od rodzaju użytej technologii i założeń projektowych. Może wynosić od 3 do nawet 6 ton. Ponadto ten parametr w izolacji od innych niewiele mówi o możliwościach pojazdu.
Dużo częściej przy podejmowaniu decyzji o zakupie danego modelu uwzględnia się inne kwestie, np. maksymalny udźwig, wysokość podnoszenia wideł, maksymalną prędkość czy wydajność akumulatora. To one determinują atrakcyjność wózków widłowych, a nie masa. Mimo to trzeba podkreślić, że wpływa ona na stabilność pojazdu i zwykle rośnie wraz z jego ładownością.
Uznaje się, że pojazd:
- o udźwigu 1,5-2 t waży ok. 3-3,5 t;
- o udźwigu 2-3 t waży ok. 3,5-4 t;
- o udźwigu 3-3,5 t waży ok. 4-6 t.
Powyższe wartości są orientacyjne i mogą różnić się w zależności od specyfiki danego modelu.
Jakie znaczenie ma masa wózka widłowego?
Masa wózka widłowego wpływa na zastosowanie pojazdu. Uznaje się, że modele lekkie i kompaktowe lepiej spisują się w wąskich pomieszczeniach, gdy niezbędna jest duża zwrotność. Wykorzystuje się je zwykle w ciasnych przestrzeniach magazynowych, w których nie ma możliwości użycia większego pojazdu. Z kolei ciężkie, duże wózki widłowe elektryczne lepiej sprawdzą się w pracy na otwartych przestrzeniach, gdy priorytetem jest duża ładowność.
Warto zwrócić uwagę również na kwestię spalania, bo im cięższy wózek, tym więcej paliwa zużywa. Tam, gdzie to możliwe, najlepiej jest korzystać z możliwie jak najlżejszych modeli. Są one zwykle tańsze w eksploatacji.
Artykuł sponsorowany