Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?
wycena nieruchomości

Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?

Wycena nieruchomości to czynność, którą może wykonać jedynie rzeczoznawca majątkowy. Ile kosztuje taka usługa? W jakich sytuacjach warto skorzystać z darmowej wyceny online? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego – cena

Jak wspomniano we wstępie wycena nieruchomości to czynność, którą wykonuje rzeczoznawca majątkowy. Jest to osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia uzyskane dzięki zdaniu zdaniu egzaminu państwowego. W efekcie rzeczoznawca dokonuje wyceny nieruchomości i sporządza operat szacunkowy, który ma moc prawną, a co za tym idzie może zostać wykorzystany np. w postępowaniu spadkowym. Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę? Otóż, warto w tym miejscu podkreślić, że nie ma odgórnie ustalonych stawek, a ceny w tym przypadku dyktuje rynek. W efekcie są one z reguły wyższe w dużych miastach, jednak w dużej mierze zależą od typu wycenianej nieruchomości. W przypadku mieszkań wycena przez rzeczoznawcę kosztuje bowiem od 700 do nawet 1500zł, a ta sama usługa w przypadku domu jednorodzinnego może kosztować od 900 do nawet 2000zł. Najdroższe są wyceny budynków wielorodzinnych, które mogą kosztować nawet w granicach 3000 złotych.

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę czy darmowa wycena online?

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę to rozwiązanie formalne, które w wiarygodny sposób pozwala określić wartość mieszkania oraz może stanowić dowód w różnych postępowaniach. Warto jednak mieć świadomość, że w niektórych sytuacjach można dokonać także prywatnej wyceny nieruchomości, co może np. ułatwić określenie ceny sprzedaży. W tym przypadku doskonale sprawdza się wycena nieruchomości online, która jest nie tylko szybka, ale odpowiada również realiom rynkowym, co wynika z faktu, że jest realizowana przez specjalistów.

Podsumowując należy stwierdzić, że usługi rzeczoznawcy majątkowego w wielu przypadkach mogą być naprawdę drogie. W związku z tym warto mieć świadomość, że do niektórych celów w zupełności wystarczy darmowa wycena nieruchomości, którą można zamówić online.

Udostępnij:
Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
2 reakcji
love
2
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022