Czym się różni architekt wnętrz od projektanta wnętrz?
projekt architektoniczny domu z elementami VR i 3D

Czym się różni architekt wnętrz od projektanta wnętrz?

Architekt wnętrz czy projektant? Oba te pojęcia odnoszą się do urządzania domu czy mieszkania i wielu ludzi używa ich zamiennie, błędnie myśląc, że oznaczają tę samą specjalizację. Jednak, pomimo że te dwa zawody są ze sobą związane i dotyczą tego samego obszaru działań, to kompetencje architekta wnętrz i projektanta wnętrz są zupełnie inne. Czym więc różnią się poszczególne profesje i kogo kiedy zatrudnić, urządzając mieszkanie lub biuro? Wyjaśniamy!

Architekt wnętrz i projektant wnętrz – to nie synonimy

Brzmią podobnie, dotyczą z grubsza tego samego fachu, w języku potocznym tych pojęć używa się wymiennie. Na dodatek oba kierunki można studiować zarówno na Akademii Sztuk Pięknych, jak i na Politechnice. A jednak, pomimo podobieństw, architekt wnętrz i projektant wnętrz posiadają zupełnie inne kompetencje i są odpowiedzialni za inny etap urządzania biura czy mieszkania. Warto poznać różnice między tymi profesjami – dzięki temu uda się uniknąć niepotrzebnych problemów podczas remontu, a osoby stojące przed wyborem specjalizacji będą mogły poznać charakterystykę obu zawodów i wybrać dla siebie taki kurs, który bardziej odpowiada ich predyspozycjom i zainteresowaniom.

Architekt wnętrz – kim jest i czym się zajmuje?

Architekt wnętrz to osoba, która potrafi połączyć wiedzę techniczną i budowlaną z kreatywnymi rozwiązaniami. Aspekt techniczny jest w przypadku tej specjalizacji bardzo ważny: architekt wnętrz myśli w pierwszej kolejności o funkcjonalności pomieszczenia, ergonomii, układzie i konstrukcji. Wnętrze jest dla niego przede wszystkim miejscem do życia, pracy i przemieszczania się, dlatego architekt skupi się bardziej na wygodzie, komunikacji mieszkańców lub pracowników czy praktycznym ułożeniu mebli, niż na doborze kolorystyki. Wszelkie decyzje są jednak oparte na normach budowlanych i konstrukcyjnych budynków, wzbogacone dodatkowo o wiedzę z zakresu hydrauliki, instalacji elektrycznych, centralnego ogrzewania czy wytrzymałości materiałów.

Do zadań architekta wnętrz należy między innymi:

 • tworzenie zróżnicowanych projektów wnętrz budynków- od prywatnych powierzchni mieszkalnych aż po biura i obiekty użyteczności publicznej;
 • dbanie o dostosowanie projektu do obowiązujących norm budowlanych;
 • wykorzystanie w projektach specjalistycznej wiedzy technicznej;
 • projektowanie wnętrz funkcjonalnych, ergonomicznych, praktycznych i bezpiecznych, nie zapominając również o estetyce poszczególnych rozwiązań;
 • uwzględnienie w swych projektach instalacji elektrycznych, grzewczych czy wodno-kanalizacyjnych.

Projektant wnętrz – kim jest i czym się zajmuje?

Projektant wnętrz to osoba o węższej specjalizacji od architekta, zajmuje się bowiem kreowaniem jak najbardziej funkcjonalnej przestrzeni, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje zleceniodawcy. Zadaniem projektanta jest więc stworzenie w danym pomieszczeniu warunków, które będą jak najlepiej sprzyjać komfortowemu użytkowaniu wnętrza. Chociaż specjalista w tym zakresie powinien posiadać podstawową wiedzę techniczną i architektoniczną, fach projektanta skupia się przede wszystkim na aranżacji pomieszczenia, doborze kolorystyki, mebli, wszelkiego wyposażenia i dodatków.

Zadaniem projektanta wnętrz będzie więc między innymi:

 • planowanie aranżacji i wyposażenia pomieszczeń o różnorakim przeznaczeniu- mieszkań i domów prywatnych, biur, hoteli itp.;
 • aranżacja wnętrz dostosowana do jej przeznaczenia;
 • korzystanie z kreatywnych rozwiązań, które łączą w sobie funkcjonalność i wygodę użytkowania danej przestrzeni z trendami wnętrzarskimi;
 • realizacja projektów zgodnie z upodobaniami klientów;
 • posiadanie podstawowej wiedzy technicznej i z zakresu np. instalacji;
 • ocena jakości produktów, które są wykorzystane w danej aranżacji.

Projektant – praca w salonie meblowym

Warto wiedzieć, że projektantem wnętrz nazywa się również osobę pracującą w salonach meblowych lub sklepach, których oferta zawiera wszelkie elementy wyposażenia domu. Zadaniem takiego projektanta jest aranżacja danego wnętrza z wykorzystaniem asortymentu dostępnego w określonym salonie.

A może dekorator wnętrz?

Jeszcze inną specjalizacją, obok architekta wnętrz i projektanta, jest dekorator wnętrz. To profesja, która zajmuje się stricte wystrojem pomieszczeń. Dekoratorem może zostać osoba, którą charakteryzuje duża wrażliwość na odcienie i kolory oraz umiejętność mieszania faktur i materiałów, w celu stworzenia wyjątkowego klimatu wnętrza. Dobry specjalista w tym fachu potrafi ukryć wszelkie mankamenty przestrzeni za sprawą doboru odpowiednich kolorów czy materiałów. To dziedzina o wiele bardziej artystyczna i plastyczna, niż techniczna- idealna dla osób pomysłowych o wysokiej kreatywności.

Który zawód wybrać – architekt, projektant czy dekorator?

Wybór specjalizacji to kluczowy moment podjęcia nauki do zawodu.

 1. Jeśli chcesz tworzyć rozbudowane projekty budowlane, obejmujące rozmieszczenie pomieszczeń, ścian, instalacji, a także wstępnego ułożenia mebli – wybierz zawód architekta wnętrz.
 2. Jeśli lubisz remonty, jesteś osobą kreatywną, ale też ceniącą sobie praktyczne rozwiązania i funkcjonalność pomieszczeń- zostań projektantem wnętrz.
 3. Natomiast jeśli masz artystyczną duszę, chcesz przeprowadzać metamorfozę pomieszczeń i nadawać im nowego charakteru – idealnym wyborem będzie fach dekoratora wnętrz.

Publikacja powstała przy współpracy z CG Wisdom, firmą oferującą szkolenia i kursy online z grafiki komputerowej.

architektprojektant
Udostępnij:
Czym się różni architekt wnętrz od projektanta wnętrz?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
 • Najnowsze komentarze
 • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022