Ubrania robocze - niezbędnik każdego pracownika na stanowisku grożącym ryzykiem lub obrażeniami
Spawy wykonywane przez mężczyznę ubranego w kombinezon oraz maskę spawalniczą w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, ubrania robocze

Ubrania robocze – niezbędnik każdego pracownika na stanowisku grożącym ryzykiem lub obrażeniami

Ubrania robocze chronią nie tylko przed zabrudzeniem, ale przede wszystkim przed wieloma różnymi ryzykami występującymi na konkretnych stanowiskach pracy. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich doborze? Jakie rodzaje odzieży roboczej wyróżniamy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubrania robocze?

Wybierając ubranie robocze warto kierować się przede wszystkim tym, by były one dopasowane do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Jest to bowiem narzucone przez przepisy BHP, a odzież robocza zapewnia dzięki temu odpowiedni poziom bezpieczeństwa w trakcie wykonywania pracy. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze ubrań roboczych? Przede wszystkim ich jakość oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb danej osoby, co przekłada się na komfort użytkowania. Jakość jest natomiast istotna zarówno z punktu widzenia wygody, jak i wytrzymałości oraz żywotności odzieży ochronnej. W związku z tym warto wybierać produkty renomowanych marek, co gwarantuje nie tylko najwyższą jakość wykonania, ale również zastosowanie odpowiednich materiałów, co przekłada się na komfort codziennego korzystania z ubrań.

Rodzaje odzieży roboczej

Wśród odzieży roboczej wyróżnić można wiele różnych produktów, co pozwala dopasować środki ochrony indywidualnej nie tylko do potrzeb danego pracownika, ale również specyfiki wykonywanej przez niego pracy. W sprzedaży dostępne są bowiem następujące rodzaje odzieży roboczej:

  • odzież trudnopalna, która jest wykorzystywana przez pracowników narażonych na działanie iskier, czy otwartego ognia;
  • odzież przeciwdeszczowa, która chroni pracowników wykonujących czynności na zewnątrz przed deszczem i wilgocią;
  • odzież ostrzegawcza, która zapewnia odpowiednią widoczność i jest dostępna zarówno w wersji zimowej, jak i letniej, np. kamizelki ostrzegawcze letnie;
  • odzież do pracy w skrajnych temperaturach, wśród której znajdują się rozwiązania zarówno do pracy w niskich, jak i wysokich temperaturach;
  • odzież ESD, czyli ubrania dedykowane dla elektroników;
  • odzież biała, która jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie szczególnej czystości i higieny.

Obowiązek wyposażenia pracowników w odzież roboczą

Obowiązujące aktualnie przepisy BHP nakładają na pracodawców obowiązek wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej zapewniające ochronę adekwatną do zagrożeń występujących na danym stanowisku. Pracodawca musi zatem zakupić odpowiednią odzież roboczą i akcesoria BHP, jednak na tym nie kończą się jego obowiązki. Warto bowiem mieć świadomość, że musi również przeszkolić pracowników z prawidłowego korzystania ze środków ochrony indywidualnej oraz zapoznać ich z ryzykami występującymi na danym stanowisku pracy.

Podsumowując należy stwierdzić, że ubrania robocze gwarantują pracownikom nie tylko komfort wykonywania obowiązków zawodowych, ale również bezpieczeństwo na stanowisku pracy. Muszą zatem posiadać odpowiednie certyfikaty, co zostało opisane w artykule dostępnym pod linkiem: https://dawpol-bhp.pl/module/ets_blog/blog?id_post=16.


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Ubrania robocze – niezbędnik każdego pracownika na stanowisku grożącym ryzykiem lub obrażeniami
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022