Systemy inteligentnego domu to już nie tylko trend, ale także świadomy wybór konsumentów. Decydują się na to w poszukiwaniu optymalizacji w obszarze eksploatacji domu, oszczędności kosztów z tym związanych oraz w trosce o dobro środowiska naturalnego. Sprawdź, czym jest inteligentny dom i jakie najnowsze rozwiązania technologiczne są dostępne na rynku.
Czym właściwie jest inteligentny dom?
Inteligentny dom, czy też smart home, to budynek, który jest przede wszystkim bezpieczny, wygodny i wydajny w zakresie jego użytkowania. Nowoczesna technologia i rozwiązania z obszaru automatyki domowej umożliwiają inteligentne sterowanie domem, co przekłada się na jakość życia domowników. To nie tylko poszukiwanie realnych oszczędności, ale także ustawienie parametrów takich jak: temperatura powietrza, wilgotność powietrza, czy też natężenie światła wewnątrz domu do swoich indywidualnych potrzeb. Znacznie podnosi to komfort codziennego życia, a także poprawia samopoczucie i efektywność domowników. Czasem nawet małe zmiany mogą zrobić dużą różnicę. W dużym skrócie instalacje inteligentnego domu pozwalają na zwiększenie kontroli nad eksploatacją budynku.
Sprawdź inteligentne instalacje
Nowoczesne technologie i renomowani dostawcy
Stworzenie wydajnego rozwiązania nie byłoby możliwe bez rozwoju technologii. W zakresie smart home co roku na rynku pojawiają się nowe projekty z zakresu elektroniki, automatyki i IT. Dostawcy wciąż szukają możliwości na zwiększenie efektywności oferowanych systemów z korzyścią dla końcowych użytkowników. Ze względu na ogrom danych, w sektorze smart home warto zaufać profesjonalistom. Odpowiednio przygotowany system inteligentnego domu to klucz do zachowania wysokiego standardu bezpieczeństwa oraz poprawienia wydajności eksploatacyjnej budynku. Niedoświadczonej osobie bardzo trudno będzie trafnie ocenić potencjał zastosowania danego systemu w konkretnym przypadku, co może komplikować projektowania, a następnie użytkowanie systemu.
Do wiodących dostawców technologii smart home, należą m.in.:
- KNX;
- Ampio;
- RTI;
- Loxone;
- Grenton;
- Delta Dore.
Rozwiązania każdego z nich różnią się pod względem specyfiki, a także parametrów technicznych i przeznaczenia. Warto dokładnie się z tym zapoznać przed podjęciem finalnej decyzji o inwestycji w wybrany z nich.
Jakie urządzenia składają się na system inteligentnego domu?
Na system składają się konkretne elementy oraz urządzenia. Do podstawowych części systemu inteligentnego domu należą m.in.: urządzenia sterujące, kontrolery, oprogramowanie, czujniki, mostki oraz jednostka centralna. To w dużym skrócie, ponieważ dochodzi do tego jeszcze okablowanie (jeżeli to system przewodowy) oraz inne części. Dzięki nim pojedyncze sprzęty i instalacje w domu można połączyć w jeden organizm, którym zarządza się za pomocą centrali oraz odpowiednio programuje. Przykładowe instalacje i urządzenia inteligentnego domu, które można skonfigurować, to m.in.: system monitoringu i alarm, ogrzewanie, oświetlenie, wentylacja, rolety i żaluzje, system nawadniania i inne. Zakres projektu i skala wykorzystywanej w domu automatyki zależą bezpośrednio od indywidualnych potrzeb inwestora.
Sprawdź systemy inteligentnego domu
Najnowsze rozwiązania inteligentnego domu
W tym obszarze warto zwrócić uwagę na obowiązujące trendy. Zarówno dostawcy technologii, jak i inwestorzy dążą do uzyskania wysokiego poziomu automatyzacji działania tych najważniejszych, a także tych mniej ważnych urządzeń w domu. Wszystko po to, aby zaoszczędzić cenny czas i zwiększyć wygodę życia domowników. Nie bez znaczenia są również realne oszczędności finansowe. Obecnie prace prowadzone są wielotorowo. Obejmują m.in. minimalizowanie awaryjności systemów, ułatwienie obsługi systemów, a także zwiększenie ich wydajności. Wydaje się, że najnowsze rozwiązania inteligentnego domu w najbliższych latach powinny iść w tym kierunku.
Postaw na SmartHousing
Jeżeli planujesz wdrożyć wydajny i niezawodny system inteligentnego domu, to warto skontaktować się z zespołem SmartHousing. To profesjonaliści, którzy na co dzień specjalizują się w kompleksowej usłudze projektowania i wdrażania systemów do różnego typu nieruchomości. Spełnią oczekiwania i wymagania klientów indywidualnych i biznesowych. W celu poznania szczegółów współpracy, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem SmartHousing.
Artykuł sponsorowany