Rola drabin ewakuacyjnych w przypadku sytuacji awaryjnych
drabiny ewakuacyjne

Rola drabin ewakuacyjnych w przypadku sytuacji awaryjnych

Możliwość szybkiej ewakuacji może uratować zdrowie i życie wielu osób. Dlatego w budynkach, które mają więcej niż dwie kondygnacje, powinno się montować drabiny ewakuacyjne, inaczej nazywane drabinami zewnętrznymi. Dowiedz się, jak ułatwiają możliwość ucieczki w razie niebezpiecznych zdarzeń.

Kiedy używa się drabin ewakuacyjnych?

Drabiny ewakuacyjne to obiekty, z których nie korzysta się na co dzień. Dają jednak możliwość wyjścia z budynku, jeśli inne opcje są niedostępne z powodu powstałego zagrożenia, np. dużego ognia lub zalania. Najczęściej z takich obiektów korzysta się podczas pożaru. Gdy ogień rozprzestrzenia się po budynku, zejście klatką schodową albo zjechanie windą jest niemożliwe i niewskazane. O wiele lepszą opcją w takiej sytuacji jest wybranie ucieczki po drabinie ewakuacyjnej. Może ona uratować zdrowie i życie osób uwięzionych na wyższych piętrach.

Gdy dojdzie do potrzeby ewakuacji, można np. dostać się na dach i wykorzystać drabinę, by zejść na ziemię, a następnie oddalić się od budynku. Jeśli została już wezwana pomoc, która dojechała na miejsce, pomoże poszkodowanym w ewakuacji windą. Dzięki temu te osoby szybko i bezpiecznie wydostaną się z miejsca zagrożenia. Takie drabiny dostępne są np. na stronie https://crynoline.pl.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ewakuacji?

Wybór odpowiedniej drabiny ewakuacyjnej jest bardzo ważny. Musi ona nie tylko spełniać wymogi bezpieczeństwa i zasady BHP, lecz także powinna być wygodna w użytkowaniu i dostosowana do wysokości budynku. W dużych domach, zakładach pracy czy miejscach użytku publicznego warto zamontować drabiny zewnętrzne z koszem ochronnym. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania i pomaga przeprowadzić bezpieczną ewakuację. Różnego rodzaju modele z koszem można zobaczyć na stronie https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/zestawy-z-koszem-ochronnym/.

Czy drabiny zewnętrzne służą tylko do ewakuacji?

Drabiny ewakuacyjne nie służą tylko do wyjścia z budynku w sytuacji kryzysowej. Korzysta się z nich również, aby dostać się na dach, np. w celu jego konserwacji. Mogą też pomagać w naprawach instalacji zewnętrznych oraz innych pracach na dużych wysokościach. Takie rozwiązanie jest cenione przez wielu specjalistów, zwłaszcza jeśli budynki są wysokie i zastosowanie klasycznej drabiny nie miałoby sensu.

Aby zwiększyć komfort pracy specjalistów, warto postawić na drabiny z licznymi udogodnieniami. Dobrym pomysłem jest model z koszem lub ze specjalną dostawką, która umożliwia sprawne wejście na dach, albo z bocznym podestem, który pozwala zejść z drabiny w określonym miejscu. Może się to sprawdzić np. przy rynnie, którą trzeba regularnie konserwować.

Jak dbać o drabinę ewakuacyjną?

Drabina ewakuacyjna wymaga regularnej konserwacji. Dzięki dbaniu o nią zyskuje się pewność, że nie zawiedzie w sytuacji kryzysowej. Niesprawdzanie jej stanu może stać się przyczyną wypadku. Ważne jest, aby konserwację zlecić specjaliście, który dokładnie zbada stan drabiny i w razie problemów zadba o jej naprawę.

drabiny ewakuacyjne
Udostępnij:
Rola drabin ewakuacyjnych w przypadku sytuacji awaryjnych
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022