Przyszłość przemysłu 4.0 i rola czujników przemysłowych w jej realizacji
Przemysł 4.0

Przyszłość przemysłu 4.0 i rola czujników przemysłowych w jej realizacji

Przemysł 4.0, nazywany również czwartą rewolucją przemysłową, opiera się na cyfryzacji, automatyzacji i przetwarzaniu danych w czasie rzeczywistym. Kluczem do inteligentnego przemysłu są czujniki, które umożliwiają szybkie zbieranie informacji. Inteligentne sensory napędzają transformację przemysłową, przyczyniając się do rozwoju takich dziedzin jak Internet rzeczy, sztuczna inteligencja czy automatyka i robotyka. Analiza danych pobieranych z czujników w czasie rzeczywistym umożliwia bardziej efektywne kierowanie przedsiębiorstwem. Sprawdź, jakie rodzaje sensorów stosowane są w przemyśle 4.0.

Zastosowanie czujników w systemach monitoringu produkcji

Sensory pozwalają monitorować, analizować i przetwarzać różne procesy zachodzące podczas produkcji, takie jak zmiany temperatury, ruchu, ciśnienia czy wysokości. Inteligentne czujniki ułatwiają sterowanie systemem poprzez szybkie przekazywanie informacji.

Ich zastosowanie przekłada się na lepszą wydajność i mniejszą liczbę popełnianych błędów. Operator linii produkcyjnej lub automatyczny system może natychmiast zareagować i usunąć wadliwą partię.

Czujniki w automatyce przemysłowej

Prawie każdy proces produkcyjny wyposażony jest w odpowiedni typ czujników. W automatyce przemysłowej stosowane są następujące rodzaje sensorów:

  • czujniki temperatury,
  • czujniki ciśnienia,
  • czujniki poziomu.

W produkcji przemysłowej temperatura należy do najczęściej mierzonych parametrów fizycznych. Sensor temperatury zbiera informacje z otoczenia i przetwarza je na określone wartości. Zazwyczaj w automatyce przemysłowej stosowane są cyfrowe czujniki temperatury, wyposażone w przetwornik A/D oraz standardowy interfejs. Mają zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Z kolei czujnik ciśnienia zwykle składa się z elementu czułego na nacisk i jednostki przetwarzania sygnału. Służy do monitorowania ciśnienia w różnych środowiskach automatyki przemysłowej, na przykład w motoryzacji, przemyśle petrochemicznym oraz spożywczym.

Z kolei czujnik poziomu służy przeważnie do określania objętości cieczy przepływającej w układzie otwartym lub zamkniętym. Pomiar ten może odbywać się punktowo lub w sposób ciągły.

Czujniki w systemach bezpieczeństwa

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy stosowane są między innymi:

  • czujniki podczerwieni,
  • czujniki zbliżeniowe,
  • czujniki dymu.

Sensory podczerwieni nie mają bezpośredniego kontaktu z kontrolowanym obiektem. Ich zaletą jest wysoka czułość i szybka reakcja. Czujnik podczerwieni może na przykład sterować pracą urządzenia napędowego.

Z kolei sensor zbliżeniowy jest zdolny do wykrywania bliskości obiektu. Gdy wyczuje przedmiot lub osobę, wysyła odpowiedni sygnał przełączający. W skład systemu bezpieczeństwa wchodzą również czujniki dymu, które reagują w momencie pojawienia się nawet niewielkiej ilości dymu.

Czujniki w procesach jakościowych

Sensory są stosowane również w procesach jakościowych, na przykład do pomiaru parametrów wyrobów. Do tego celu używane są między innymi czujniki optyczne, które umożliwiają bezkontaktowy pomiar produktu i szybką transmisję danych.

Więcej na temat czujników stosowanych w przemyśle znajdziesz na: https://innovatingautomation.pl/

Udostępnij:
Przyszłość przemysłu 4.0 i rola czujników przemysłowych w jej realizacji
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022