W obecnych czasach każdy z nas chce chronić w jak najlepszy sposób zarówno swoją posiadłość jak i placówkę firmową. W dobie kiedy włamania i drobne kradzieże są na porządku dziennym, nie chcemy zbyt wiele ryzykować. Dawniej dominowały głównie przewodowe systemy alarmowe, które – nie ukrywajmy – były dość skomplikowane pod względem montażu. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie ich wersji bezprzewodowej. Co jednak warto o takich systemach wiedzieć?
Z czego składa się bezprzewodowy system alarmowy?
Bezprzewodowy system alarmowy służy do wykrywania niepożądanych aktywności w obrębie naszej posesji. Jak łatwo można się domyślić, modele bezprzewodowe zasilane są bateriami oraz nie wymagają podłączenia za pomocą przewodów. Modele te komunikują się ze sobą na zasadzie przekazywania fal radiowych, za pomocą których przekazywane są wszelakie impulsy. Niewątpliwą zaletą bezprzewodowych systemów alarmowych jest łatwość ich montażu, a także wyjątkowo prosta konfiguracja całego systemu. Jednocześnie warto wiedzieć, z czego taki typowy, bezprzewodowy system alarmowy się składa. Otóż do jego najważniejszych elementów można zaliczyć:
- centralę alarmową – stanowi ona serce całego systemu;
- manipulatory – są one niczym innym jak tylko jednostkami sterującymi;
- czujek – ich ilość głównie uzależniona jest od tego, jak rozbudowany system alarmowy wybierzemy;
- syngalizatory – zarówno świetlne jak i dźwiękowe.
Czujki w bezprzewodowym systemie alarmowym mogą być rozmieszczone w dowolnych miejscach, jednocześnie musimy zadbać o to, by komunikacja pomiędzy nimi, a samą centralą alarmową przebiegała w niezakłócony sposób. Wówczas zapewnimy sobie optymalne działanie bezprzewodowego systemu alarmowego.
Jak działa bezprzewodowy system alarmowy?
Działanie bezprzewodowego systemu alarmowego nie różni się zbytnio od działania tradycyjnego systemu z przewodami. Jego głównym zadaniem jest nic innego jak sygnalizowanie napadu lub próby włamania na posesję. Jednocześnie – zgodnie z tym co zostało już wspomniane – komunikacja pomiędzy elementami bezprzewodowego systemu alarmowego odbywa się za pomocą fal radiowych. Czujki, które wykrywają niepożądaną aktywność, natychmiast wysyłają sygnał do centrali, która uruchamia cały system alarmowy. Co więcej, niektóre centrale alarmowe mogą być wyposażone w specjalny moduł GSM, który może wysłać powiadomienie do właściciela domiu lub centrum ochrony. Oczywiście takie powiadomienie powinno być uprzednio skonfigurowane.
Jakie są zalety bezprzewodowych systemów alarmowych?
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że bezprzewodowe systemy alarmowe mają nieskończenie wiele zalet, a dowodem na to może być jedynie ich rosnąca popularność. Przede wszystkim nie ma konieczności przeciągania w domu zbędnego okablowania i przeprowadzania skomplikowanych prac montażowych. Jedyne o co musimy zadbać to stałe zasilanie centrali alarmowej, a czujki i sygnalizatory możemy umieścić już w dowolnym miejscu. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na nowoczesne rozwiązania, wówczas możliwa jest obsługa takiego systemu alarmowego nawet z poziomu naszego smartfona, przy odpowiedniej konfiguracji.
Bezprzewodowe systemy alarmowe znajdziesz w ofercie sklepu internetowego csb.net.pl
Artykuł sponsorowany