Polscy producenci elektroniki a wytwarzanie płytek PCB
Polscy producenci elektroniki

Polscy producenci elektroniki a wytwarzanie płytek PCB

Panuje powszechne przekonanie, że elektronikę produkuje się wyłącznie w krajach azjatyckich. To mit. Rzeczywiście rynek dalekowschodni ma ogromny udział w łącznym światowym wytwórstwie produktów elektronicznych, ale także w Europie, w tym w Polsce tworzy się wysokiej jakości podzespoły i całe urządzenia. Jakie usługi oferują rodzime firmy zajmujące się kontraktową produkcją elektroniki – płytek PCB?

Produkcja elektroniki w Polsce nastawiona jest głównie na eksport. Eksperci EMIS z ISI Emerging Markets Group, organizacji, która zajmuje się agregowaniem danych wykorzystywanych do pogłębionych analiz ekonomicznych, mówią, że sektor produkcji elektroniki użytkowej oraz artykułów gospodarstwa domowego stanowi istotny element krajowej gospodarki. Jednak większość z tego, co wytwarza się w rodzimych fabrykach, trafia za granice. W 2020 roku 65% przychodów ze sprzedaży urządzeń elektrycznych pochodziło z transakcji zagranicznych. Jeszcze większy odsetek, bo 68,9%, elektroniki użytkowej przeznaczony był na eksport.

Te dane pokazują, że produkcja elektroniki w Polsce rozwija się prężnie i wpływa na rozwój gospodarczy kraju. Jednak wytwarzanie gotowych urządzeń nie byłoby możliwe, gdyby nie istotne podzespoły elektroniczne takie jak płytki PCB. Te również produkuje się lokalnie.

Kontraktowa produkcja elektroniki – zakres usług

Firmy działające w kraju zajmują się nie tylko produkcją płytek drukowanych, lecz także montażem komponentów elektronicznych z wykorzystaniem metody przewlekanej THT lub powierzchniowej SMT, kompletacją elementów niezbędnych do realizacji zlecenia, a w niektórych przypadkach również montażem końcowym płytek PCB w urządzeniach docelowych.

Poza tym w ofercie producentów obwodów drukowanych znajdują się usługi dodatkowe takie jak testy funkcjonalne, programowanie, pokrywanie gotowych produktów lakierami lub zalewami zabezpieczającymi oraz doradztwo technologiczne. Czasami można również zamówić krótką serię płytek prototypowych, żeby sprawdzić, czy na pewno spełniają oczekiwania klienta.

Polski producent elektroniki to m.in. firma Printor (https://printor.pl/polscy-producenci-elektroniki-printor/) świadcząca kompleksowe usługi związane z wytwarzaniem płytek drukowanych.

Polscy producenci elektroniki

Dlaczego warto zaufać polskim producentom elektroniki?

Z jakich powodów warto zaufać krajowym firmom? M.in. dlatego, że w wielu przypadkach producent elektroniki w Polsce jest w stanie zapewnić szybsze terminy realizacji zleceń niż dalekowschodnie przedsiębiorstwa przy jednoczesnym zachowaniu wyższych standardów jakości. Jeśli chodzi o terminy, wynika to przede wszystkim z potencjalnych problemów komunikacyjnych, które mogą się pojawić w kontakcie z azjatyckimi przedsiębiorstwami i konieczności transportu płytek na duże odległości.

Jednocześnie polscy producenci elektroniki są konkurencyjni cenowo, zwłaszcza w przypadku produkcji seryjnych. Ich dużym atutem będzie również możliwość skorzystania z usług doradczych i zobaczenia linii montażowych przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze partnera do współpracy.

W przypadku firm działających kompleksowo dodatkowym plusem jest kontaktowanie się tylko z jednym dostawcą, co nie tylko skraca czas potrzebny do ustalenia szczegółów projektu, lecz także wpływa na optymalizację kosztów operacyjnych.


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Polscy producenci elektroniki a wytwarzanie płytek PCB
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022