Jakie rury studzienne potrzebne są do studni głębinowej – pełne, czy filtrowe?
rury studzienne

Jakie rury studzienne potrzebne są do studni głębinowej – pełne, czy filtrowe?

Planujesz wywiercić studnię głębinową na swoim podwórku? Zamierzasz zrobić to samodzielnie i potrzebujesz odpowiedniej wiedzy? A może informacje zaczynają Ci się już mieszać i nie wiesz sam, czy pełne, czy też filtrowe rury studzienne powinieneś nabyć? Rozjaśnijmy tę kwestię.

Czym są i do czego służą rury studzienne?

Łatwo jest powiedzieć: postawię studnię głębinową, jednak trudniej jest zrealizować ten plan. Już zwykła studnia niejednemu sprawia kłopoty, mimo że jest dziecinnie płytka i szeroka w stosunku do głębinowej. W wykonaniu są jednak pewne podobieństwa, a jednym z nich jest osypywanie się ścian – czyli gleby – podczas wybierania materiału. W studniach klasycznych często stosuje się betonowe kręgi, by umocnić konstrukcję, jednak nie występują one w rozmiarach, które dałoby się umieścić w typowej studni głębinowej, mającej około 10 cm średnicy. Gwoli stabilizacji gruntu i zapobieganiu dostawania się materiału do studni wykorzystuje się plastikowe rury studzienne. Wykonane z PVC, są nie tylko bezpieczne (nie zanieczyszczają wody pitnej), ale także bardzo trwałe.

Jakie rury studzienne wybrać – pełne, czy filtrowe?

Przeglądając oferty czołowych sklepów, takich jak https://rurystudzienne.pl/rury_do_studni, z pewnością zauważyłeś, że rury studzienne występują w dwóch wariantach – jedne są w całości zabudowane, podczas gdy drugie – pokryte siecią szczelin. Których powinieneś użyć? Odpowiedź jest prosta – potrzebne Ci będą rury studzienne z obu kategorii. Dlaczego? Pierwsze metry studni (od spodu licząc), na wysokości, na której znajduje się już woda, muszą być dla niej przepuszczalne, aby mogła się swobodnie gromadzić wokół pompy – tam umieścisz rury filtrowe. Wyżej natomiast nie ma powodu narażać się na przedostawanie się luźnego materiału z gleby, zatem rury pełne będą właściwym wyborem.

Na co zwrócić uwagę wybierając pełne rury studzienne?

Może się wydawać, że rury studzienne, zwłaszcza pełne – czyli zabudowane – nie kryją żadnych niespodzianek. Rzeczywistość jednak jest nieco inna. Wybierając rury pełne warto zdecydować się na wariant bezkielichowy, czyli taki, który od zewnątrz – również po połączeniu – jest gładkim walcem, nieposiadającym wystających elementów. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko łatwiej jest rury wsuwać do studni – nie zahaczają o ściany – ale też później je obsypać.

Jakie są najważniejsze cechy rur studziennych filtrowych?

Te rury studzienne z kolei pełnią rolę filtracyjną – to znaczy, że muszą być wyposażone w nacięcia, którymi do studni dostanie się woda. Te z kolei mogą być wykonane poziomo lub pionowo. Pierwsze dają większą odporność na zgniatanie, czyniąc ten wariant lepszym wyborem. Pamiętaj, by wybrać rury studzienne z długim gwintem – wpływa to na łatwość ich skręcania.


Artykuł sponsorowany


rury studzienne
Udostępnij:
Jakie rury studzienne potrzebne są do studni głębinowej – pełne, czy filtrowe?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022