Jak wygląda produkcja nowoczesnych profili?
produkcja profili

Jak wygląda produkcja nowoczesnych profili?

Produkcja profili z tworzyw sztucznych jest wieloetapowa i realizowana z reguły przy udziale najnowocześniejszych technologii. W jej trakcie wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie oraz nowoczesne maszyny i linie produkcyjne. Dzięki temu proces ten jest wydajny i ekonomiczny, a także bardzo precyzyjny. Jak to wszystko wygląda od kuchni? Sprawdziliśmy przebieg produkcji profili w jednej z najnowocześniejszych fabryk w Polsce, należącej do firmy będącej jednym z największych producentów profili w Europie.

Nowoczesne profile z tworzyw sztucznych

Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez profili wykonanych z tworzyw sztucznych. Znajdują one zastosowanie praktycznie w każdej branży, począwszy od budowlanej, poprzez meblarską, motoryzacyjną, medyczną, rolniczą i ogrodniczą, energetyczną, na elektronicznej i dekoracyjnej skończywszy.

Tym, co przyczynia się niewątpliwie do szerokiego spektrum zastosowania profili z tworzyw sztucznych, oczywiście obok ich zróżnicowanych właściwości, sprawdzających się idealnie w określonych sytuacjach, jest również sposób ich produkcji, który jest wydajny, ekonomiczny i niezwykle precyzyjny. O tym, jak produkcja profili wygląda w praktyce, sprawdziliśmy w fabryce należącej do firmy Primo, która odsłoniła swoje tajniki na kanale YT – Fabryki w Polsce.

Primo – projektant i producent profili z tworzyw sztucznych

Fabryka Primo w Polsce to oddział duńskiej firmy Primo, która jest jednym z największych producentów profili z tworzyw sztucznych w Europie. Firma istnieje na rynku już od ponad 60 lat, jest zatem doświadczonym producentem, który cieszy się uznaniem i zaufaniem klientów na całym świecie – w tym zarówno tych z krajów europejskich, jak i z USA, Kanady, Chin, Indii czy RPA. Firma zajmuje się kompleksową produkcją profili z tworzyw sztucznych, obejmującą:

  • projektowanie profili
  • ich produkcję
  • prefabrykację

Takie działanie jest możliwe ponieważ firma dysponuje własnym działem badawczo-rozwojowym, w którym są projektowane detale oraz narzędziownią, gdzie następuje produkcja niezbędnych do wytłaczania profili matryc. Sam proces wytwarzania profili odbywa się na nowoczesnej linii produkcyjnej. Więcej informacji o rodzajach profili produkowanych przez Primo znaleźć można na pl.primo.com. Są tam podane zarówno informacje o samej firmie, jak i o rodzajach profili czy typach tworzyw sztucznych, z jakich są one wykonywane.

Produkcja profili – pl.primo.com

Profile z tworzyw sztucznych są produkowane poprzez wytłaczanie. Profesjonalnym określeniem tego procesu jest ekstruzja. W tym celu używa się specjalnych urządzeń – ekstruderów, które są w stanie wytworzyć profile o różnych kształtach, kolorach, długości i właściwościach. Produkcja detali zaczyna się w dziale rozwojowo-badawczym, gdzie powstaje projekt detalu wraz z jego pełną specyfikacją. Następnie wybrane tworzywo sztuczne jest umieszczane w maszynie, w której materiał zostaje poddany obróbce cieplnej i plastycznej. Dalej profil ulega schłodzeniu oraz ewentualnej prefabrykacji i znakowaniu.


Udostępnij:
Jak wygląda produkcja nowoczesnych profili?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022