Dewar na ciekły azot – czym jest ten pojemnik i gdzie można go wykorzystać? Wyjaśniamy
Dewar na ciekły azot

Dewar na ciekły azot – czym jest ten pojemnik i gdzie można go wykorzystać? Wyjaśniamy

Ciekły azot to substancja o wielu cennych właściwościach, które wykorzystuje się między innymi w medycynie, weterynarii, przemyśle czy gastronomii. Jest to jednak jednocześnie związek, który wymaga odpowiedniego przechowywania i bardzo specyficznych warunków – tylko dzięki temu praca z ciekłym azotem będzie bezpieczna, a sama substancja zachowa swoje charakterystyczne cechy i działanie. Współcześnie takie przechowywanie nie stanowi jednak problemu – wystarczy wyposażyć się w specjalne naczynie, zwane dewarem na ciekły azot. Czym wyróżnia się taki pojemnik i gdzie można go wykorzystać? Odpowiedzi zebraliśmy w poniższym artykule.

Czym jest dewar na ciekły azot?

Choć ciekły azot znajduje dziś coraz więcej zastosowań, praca z tym związkiem nie zawsze była tak dostępna. Wynika to przede wszystkim z jego właściwości – ta kriogeniczna ciecz wrze w temperaturze -195,8°C, a topnieje przy -210°C, a więc jest ekstremalnie zimna. Wymaga zatem odpowiedniego odizolowania od otoczenia i z tym zadaniem najlepiej radzą sobie właśnie dewary. To specjalnie opracowane pojemniki, które wyróżniają się rewelacyjnymi właściwościami izolacyjnymi.

Dewar na ciekły azot swoją budową przypomina nieco znany wszystkim termos – jego konstrukcja składa się z dwóch ścianek, pomiędzy którymi znajduje się próżnia techniczna, czyli niskie ciśnienie. Całość zwieńczona jest szczelnym korkiem.

Dewary na ciekły azot wykonuje się z metalu, bowiem materiał ten zapewnia im dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku dostępne są różne rodzaje, a także pojemności tych pojemników, dzięki czemu można dopasować dewary do swoich potrzeb i planowanego wykorzystania. Do najczęściej wybieranych pojemników należą dewary transportowe, które służą także do przechowywania ciekłego azotu. Można kupić je nawet online, np. w e-sklepie Cryogen – https://www.cryogenshop.pl/transportowe.

Gdzie wykorzystuje się dewary na ciekły azot?

Dewary na ciekły azot sprawiły, że związek ten przestał być wykorzystywany jedynie w specjalnie przygotowanych do tego laboratoriach. Dziś pojemniki te powszechnie stosowane są między innymi w nauce i medycynie. Naczynia te coraz częściej spotkać można też w placówkach zajmujących się rehabilitacją i fizjoterapią – ciekły azot stosowany jest tam w bardzo popularnej w ostatnich latach krioterapii. Na jego właściwości obojętna nie pozostała też weterynaria.

Dewarów używa się także w przemyśle – ciekły azot stosuje się bowiem np. w technice laserowej do obróbki metali. Być może nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem to, że związek ten to prawdziwy hit w gastronomii, gdzie wykorzystuje się go przede wszystkim w kuchni molekularnej – niezwykle efektownej i zaskakującej.


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Dewar na ciekły azot – czym jest ten pojemnik i gdzie można go wykorzystać? Wyjaśniamy
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022