Jak wybrać odpowiedni siłownik hydrauliczny do planowanych zastosowań?
siłownik hydrauliczny

Jak wybrać odpowiedni siłownik hydrauliczny do planowanych zastosowań?

Siłowniki hydrauliczne są niezbędnym elementem w wielu urządzeniach przemysłowych, takich jak pojedyncze maszyny czy całe linie produkcyjne. Istnieje wiele różnych rodzajów siłowników hydraulicznych, a wybór odpowiedniego może być trudny. W związku z tym podczas wyboru należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. O czym warto pamiętać?

Siłowniki hydrauliczne jednostronnego i dwustronnego działania

Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania pracują tylko w jednym kierunku, zwykle z pomocą sprężyny. Powoduje ona powrót tłoka do pierwotnej pozycji, gdy ciśnienie zostanie zredukowane. Siłowniki jednostronnego działania są zwykle stosowane tam, gdzie potrzebna jest siła tylko w jednym kierunku.

Siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania, jak sama nazwa mówi, pracują w obu kierunkach. Są najczęściej stosowane w urządzeniach, gdzie konieczna jest większa kontrola ruchu, na przykład w maszynach przemysłowych czy systemach podnoszenia i obrotnych. To elementy cieszące się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli zakładów produkcyjnych.

Źródło: eurotech.me

Udźwig (siła naporu) – podstawowy parametr siłownika hydraulicznego

Udźwig, nazywany również siłą naporu, jest jednym z najważniejszych parametrów siłownika hydraulicznego. Określa on maksymalną siłę, jaką urządzenie jest w stanie wygenerować i podtrzymać w trakcie pracy. Parametr ten jest wyrażany w newtonach (N) lub kilogramach siły (kgf).

Siła naporu jest zależna od wielu czynników, takich jak średnica tłoka, ciśnienie robocze i długość skoku. Jeśli parametr ten nie jest wystarczający, siłownik nie będzie w stanie wykonać pracy. Co więcej, może to prowadzić do uszkodzenia elementu i całej maszyny. Kupowanie siłownika o zbyt dużej sile naporu także nie ma sensu. Jego potencjał nigdy nie zostanie wykorzystany, a modele o wyższych parametrach zwykle są zdecydowanie droższe.

Wysokość minimalna

Wysokość minimalna siłownika hydraulicznego to odległość pomiędzy górną powierzchnią tłoczyska a dolną częścią korpusu, gdy ten jest całkowicie zsunięty. Jest to ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru produktu dla urządzenia wymagającego określonej minimalnej wysokości. Zdarza się bowiem, że zbyt niskie modele nie pozwalają na podnoszenie przedmiotów do określonego punktu, a więc stają się bezużyteczne w konkretnym zastosowaniu.

Źródło: eurotech.me

Powierzchnia robocza tłoka siłownika

Powierzchnia robocza tłoka siłownika to obszar tłoczyska, który jest wystawiony na działanie ciśnienia cieczy hydraulicznej i odpowiada za generowanie siły naporu. Jest to jeden z kluczowych parametrów, który należy uwzględnić podczas wyboru produktu tego typu. To niezwykle ważna cecha w sytuacji, gdy chcesz, by siła rozkładała się na większą powierzchnię. Nie w każdej sytuacji możliwe jest bowiem umieszczenie dodatkowego elementu pomiędzy siłownikiem a podnoszonym lub odpychanym przedmiotem.

Masa własna siłownika hydraulicznego

Masa własna siłownika hydraulicznego to kolejny ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia. Cecha ta odnosi się do masy samego urządzenia, bez dodatkowych elementów, takich jak rury, końcówki czy elementy mocujące.

Masa własna siłownika hydraulicznego może mieć wpływ na wiele czynników, w tym konstrukcję urządzenia, nośność, a także wymagania związane z transportem i instalacją. Na rynku znaleźć można modele bardzo kompaktowe oraz te znacznie większe, pozwalające na podnoszenie bardzo ciężkich, dużych przedmiotów. W niektórych miejscach siłowniki muszą być regularnie demontowane i montowane w innych punktach. Wówczas warto postawić na modele o niewielkiej masie własnej.

Zakup siłownika hydraulicznego przez internet

Siłowniki hydrauliczne można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Drugie rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które nie mają czasu na jeżdżenie po mieście i szukanie odpowiedniego modelu. Co więcej, produkty zakupione przez internet docierają pod wskazany adres często w ciągu zaledwie kilku dni. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w sytuacji, gdy firma znajduje się daleko od sklepów oferujących jakościowe siłowniki hydrauliczne cenionych marek.

Siłowniki hydrauliczne można kupić m.in. w sklepie Eurotech. W tym miejscu znajdziesz różne modele takich urządzeń, pochodzące od renomowanego producenta, czyli firmę Yale. Siłowniki hydrauliczne ze sklepu Eurotech cechują się wytrzymałą konstrukcją. Wyposażono je w szereg rozwiązań, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort użytkowania takich urządzeń.

W sklepie Eurotech znajdziesz wiele modeli siłowników. Wśród nich warto wyróżnić siłowniki dwustronnego i jednostronnego działania. Poszczególne warianty różnią się od siebie także masą i maksymalnym udźwigiem. Niektóre z nich wyposażono w dodatkowe opcje zwiększające bezpieczeństwo pracowników obsługujących urządzenie czy usprawniające montaż.


Artykuł sponsorowany


Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony eurotech.me

Udostępnij:
Jak wybrać odpowiedni siłownik hydrauliczny do planowanych zastosowań?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
6 reakcji
love
6
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022