Pracownicy sektora publicznego często skarżą się na złe warunki pracy. Dotyczą one braku tych udogodnień, z których korzystają osoby zatrudnione w prywatnych firmach, jednak nie mówimy tutaj o benefitach finansowych, a o zapewnieniu odpowiedniego środowiska do wykonywania obowiązków zawodowych. Jak podnieść komfort pracy w budynkach, takich jak szpitale, szkoły czy urzędy? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielamy poniżej.
Czyste wnętrza to podstawa
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom czystych i schludnych warunków, w których będą mogli wykonywać swoje obowiązki. Zaczynamy więc od kwestii, jaką jest bieżące sprzątanie. Budynki użyteczności publicznej zwykle są przeznaczone dla obywateli, dlatego każdego dnia przechodzi przez nie wiele osób. Bieżące utrzymanie czystości to priorytet. Sprzątanie przychodni i szpitali, a także szkół, przedszkoli, urzędów oraz innych miejsc musi odbywać się regularnie. Oczywiście, po zakończonej pracy trzeba posprzątać te pomieszczeniach, do których pracownicy sprzątający nie wchodzą w ciągu dnia. Warto postawić na profesjonalne sprzątanie, które odbywa się zgodnie z obowiązującymi standardami higieny. Usługi z tego zakresu świadczy wyspecjalizowana firma, która zapewnia:
- obsługę przeszkolonego personelu,
- odpowiednie środki czystości,
- obsługę w dni robocze o różnych porach,
- realizację dodatkowych prac, takich jak np. pielęgnacja zieleni.
Pamiętajmy, że czystość to nie tylko higiena, ale również estetyka. Czyste miejsce pracy od razu zachęca do realizacji zadań, natomiast tam, gdzie jest brudno, trudno jest się na czymkolwiek skupić.
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Pracownicy niepełnosprawni często borykają się z różnego typu problemami wynikającymi z braku udogodnień. Brak windy lub ruchomego podestu to dla osób jeżdżących na wózkach prawdziwe obciążenie. Nie zapominajmy też o pracownikach z niepełnosprawnością umysłową. Niektórzy potrzebują p. cichego pokoju, aby odseparować się od nadmiaru bodźców. Niektóre rozwiązania są naprawdę łatwe do wdrożenia, a często do ich wprowadzenia jedyną przeszkodą jest brak identyfikacji potrzeb osób niepełnosprawnych. Inne rozwiązania wymagają nieco więcej wysiłku, ale i tutaj, przy odrobinie zaangażowania można naprawdę wiele zdziałać. Pracodawca musi też pamiętać o przestrzeganiu praw pracowników z niepełnosprawnościami. Jeśli nie dopełni swoich obowiązków, naraża się na konieczność odpowiedzenia za swoje postępowanie.
Pokoje socjalne dla pracowników
W budynkach użyteczności publicznej powinny powstać pokoje socjalne, w których pracownicy będą mogli spokojnie spędzić przerwę. Tam, gdzie brakuje takich pomieszczeń, lunch je się przy biurku, a kawę przygotowuje na parapecie. Jest to nie tylko niewygodne, ale również niebezpieczne, ponieważ grozi uszkodzeniem narzędzi pracy. Pokoje socjalne można zaadaptować w nieużytkowanych pomieszczeniach – nie chodzi o to, aby miały dużą powierzchnię czy były wyposażone w najnowsze urządzenia. Bardzo istotne jest natomiast stworzenie przestrzeni, w której pracownicy będą mogli złapać oddech, odcinając się na chwilę od pracy.
Inwestycja w nowoczesne narzędzia pracy
Narzędzia, które mają do dyspozycji pracownicy sektora publicznego, powinny być jak najbardziej nowoczesne. Wpływają one na tempo wykonywania obowiązków, a często również na zadowolenie osób, przebywających w danym pomieszczeniu. Dawno minęły już czasy, w których sektor publiczny korzystał z tego, co najtańsze. Oczywiście, obowiązują tutaj pewne ramy prawne, jednak kluczem do sukcesu jest też efektywne zarządzanie budżetem.
W co warto zainwestować? Przede wszystkim w programy informatyczne, dzięki którym niektóre czynności wykonuje się automatycznie. W szkołach są to natomiast interaktywne pomoce naukowe wykorzystywane do pracy z uczniami. Wielu pracowników sektora publicznego korzysta już z udogodnień, jednak krąg ten powinien znacznie się rozszerzyć. Nowoczesne narzędzia pracy to podstawa, o czym doskonale wiedzą osoby zarządzające prywatnymi firmami. Choć kosztują sporo, ich użytkowanie pozwala wygenerować dodatkowe oszczędności w dłuższej perspektywie. Nowości można wdrażać powoli, wraz z tym, jaka jest dostępność środków pieniężnych.