Jak napisać testament, aby był zgodny z prawem?

Jak napisać testament, aby był zgodny z prawem?

Ważność testamentu jest istotnym zagadnieniem. Należy dopełnić pewnych formalności, aby mógł być uznany za ważny.

Ważność testamentu odręcznego

Jednym z podstawowych sposobów sporządzania testamentu jest napisanie go odręcznie. Żeby taki testament był ważny, należy spełnić kilka warunków. Prawo spadkowe przewiduje wolność w zakresie rozporządzania swoją wolą, nie ma więc warunków odnośnie tego co i komu należałoby zapisać. Oczywiście pamiętać należy o zabezpieczeniu spadkobierców ustawowych przez ustawę i przysługującym im zachowku, gdyby w testamencie byli pominięci. Dlatego też, jeżeli w testamencie chce się wydziedziczyć dzieci czy małżonka, należy do zrobić w taki sposób, aby przyczyna wydziedziczenia była jasna i zgodna z katalogiem z kodeksu. Jeśli chodzi o zapewnienie formalnej ważności testamentu, dobrą praktyką jest zasięgnięcie porady kancelarii (np. sprawdź  „kancelaria Opole„), żeby upewnić się, że zadbano o wszelkie formalności. W przypadku testamentu odręcznego, należą do nich napisanie dokumenty własnoręcznie, nie ma komputerze, podpis, data sporządzenia. Testament odręczny jest ważny na zawsze.

Testament notarialny i jego ważność

Inną formą testamentu jest testament notarialny. Warto wiedzieć, że przechowywany u notariusza jest przez 10 lat, potem trafia do archiwum. Dla zachowania jego ważności istotna jest właśnie kwestia poświadczenia przez notariusza. Sporządzenie testamentu u notariusza ma też tę zaletę, że pomoże on w taki sposób rozporządzić majątkiem, aby trudno było przed sądem podważyć poszczególne zapisy, na przykład dotyczące wydziedziczenia.

Ważność testamentu ustnego – alternatywa dla pisemnie sporządzonego dokumentu

Nie zawsze jest możliwość samodzielnego spisania swojej woli. Wtedy też, alternatywą jest testament ustny. Jego powstanie przewidują ściśle określone okoliczności. Przede wszystkim, tak zwane oświadczenie testamentowe musi być spisane na piśmie przez osobę trzecią, podczas jego wygłaszania obecnych musi być minimum trzech świadków, przyszły spadkodawca i co najmniej dwóch świadków musi podpisać się pod spisanym oświadczeniem.

Warto wiedzieć, że jeżeli osoba nie zdecyduje się na sporządzenie testamentu, po jej śmierci dziedziczyć będą po niej osoby z ustawowego kręgu spadkobierców. Jeśli więc mamy pewność co do kręgu spadkobierców i nie zależy nam na tym, aby w konkretny sposób rozporządzić majątkiem, sporządzanie testamentu nie jest konieczne. Może on jednak zabezpieczyć skutecznie interesy spadkobierców, jeśli mamy do czynienia z szerszym ich kręgiem lub też jeżeli są oni ze sobą skłóceni. Inną kwestią, o której należy pamiętać jest ważność testamentów względem siebie. Może zdarzyć się, że jeden spadkodawca pozostawi kilka testamentów. Wtedy też pod uwagę bierze się najpóźniejszy, który spełnia wymogi ważności. Zasadę te stosuje się także wobec różnych typów testamentów.

W sprawach spadkowych udać się można do kancelarii, aby poradzić się prawnika specjalizującego się w prawie spadkowym. Nie musi być to notariusz. Można sprawdzić na przykład podmioty takie jak JK kancelaria. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Jak napisać testament, aby był zgodny z prawem?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022