Gdzie są wykorzystywane pompy wirowe?
pompy wirowe

Gdzie są wykorzystywane pompy wirowe?

Głównym zadaniem pomp wirowych jest podawanie substancji płynnych pod ciśnieniem do kolejnych elementów instalacji. Wykorzystuje się je niemal w każdym sektorze przemysłu, a to dzięki niezawodnej budowie, możliwości przystosowania do wymagających aplikacji i trwałości nawet w agresywnych środowiskach. Poznaj zastosowania pomp wirowych, które opisujemy poniżej!

Czym jest pompa wirowa i jak działa?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia, dla lepszego zrozumienia uniwersalności samego urządzenia. Pompy wirowe, nazywane również odśrodkowymi, to urządzenia hydrauliczne zbudowane z 4 głównych elementów:

  • obudowy;

  • wirnika;

  • rury ssącej;

  • rury tłocznej.

Obrót wirnika z dużą prędkością powoduje powstanie siły odśrodkowej, która wypycha przepływającą ciecz, nadając jej większego ciśnienia i prędkości. Nazwa urządzenia wzięła się właśnie od wirnika, który realizuj powstanie siły odśrodkowej (pompa wirnikowa, odśrodkowa).

Najważniejsze cechy pomp wirnikowych

Uniwersalność pomp wirowych jest związana z ich szczególnymi zaletami. Po pierwsze urządzenia te cechują się wysoka wydajnością w połączeniu z niezawodnością. Ciągła praca nawet w środowisku agresywnym nie skraca żywotności takiej pompy. Do budowy pomp wirowych stosuje się stal nierdzewną oraz tworzywa sztuczne PP i PVDF, co przyczynia się do zwiększenia żywotności.

Po drugie pompa wirowa to konstrukcja niezwykle prosta, wyposażona w minimalną ilość elementów ruchomych. Zmniejszenie ich liczby sprzyja też łatwej obsłudze i prostej konserwacji. Nawet w przypadku powstania awarii lub konieczności okresowej wymiany elementu pompy wirowe można naprawić w krótkim czasie.

Trzecia zaleta to wszechstronność. Pompy odśrodkowe można stosować do cieczy czystych, zanieczyszczonych, agresywnych, z zawartością cząstek stałych oraz spożywczych. Połączenie wszystkich ww. cech powoduje, że pompy wirowe są tak chętnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu.

Gdzie wykorzystuje się pompy wirowe?

Zacznijmy od najbardziej oczywistych zastosowań pomp wirowych, czyli podawania wody pod ciśnieniem. Są one częścią systemów zaopatrzenia w wodę pitną oraz użytkową w sieciach wodociągowych, ale też aplikacjach przemysłowych. Sprawdzają się również w systemach nawodnienia oraz przeciwpożarowych zwłaszcza instalowanych w biurowcach i na potężnych powierzchniach.

Drugie zastosowanie pomp wirowych obejmuje przemysł spożywczy. Kluczowe znaczenie ma fakt, że pompa wirowa może być skonstruowana w wariancie higienicznym, a to oznacza, że może mieć styczność z produktami spożywczymi. Urządzenia te wykorzystuje się więc do podawania cieczy oraz substancji półpłynnych.

Kolejny obszar zastosowania to przemysł chemiczny i petrochemiczny. Odporność na korodowanie i obojętność wobec substancji agresywnych powodują, że urządzenia te mają swoje miejsce w instalacjach podawczych kwasów, zasad, surowej ropy naftowej czy innych produktów rafineryjnych.

Uniwersalność pomp wirowych jest głównym czynnikiem ich wielkiej popularności w przemyśle. Największe znaczenie w wyborze do konkretnej aplikacji ma skorzystanie z propozycji renomowanego producenta pomp wirowych.

pompy wirowe
Udostępnij:
Gdzie są wykorzystywane pompy wirowe?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022