Trudno dzisiaj wyobrazić sobie nowoczesny magazyn, który nie wykorzystuje potencjału innowacyjnych technologii. Powierzchnie magazynowe nie tylko stanowią podstawę dla usprawniania procesów logistycznych w organizacji, ale także ułatwiają pracę magazynierów, kadry kierowniczej i zarządzającej. Ponadto pozwalają budować przewagę konkurencyjną wobec innych przedsiębiorstw.
Co to jest nowoczesny magazyn?
Aby móc odpowiedzieć sobie, czym jest nowoczesny magazyn, należy w pierwszej kolejności nakreślić tło przemian, które obecnie się dzieją. Polska staje się głównym centrum logistycznym Europy. Z roku na rok przybywa powierzchni magazynowych między innymi dzięki działalności https://panattonieurope.com/pl-pl. Determinowane to jest nie tylko wzrostem gospodarczym Polski i państw satelickich, ale także coraz większym udziałem zagranicznego kapitału lokowanego w nowoczesne i funkcjonalne centra dystrybucji.
Równolegle do dynamicznie rosnącego najmu w sektorze magazynowym postępuje automatyzacja łańcucha dostaw. Na rynku dostępne są coraz nowocześniejsze, lepiej zautomatyzowane i wydajniejsze magazyny. Obecnie nowoczesne powierzchnie magazynowe wyposażone są w mnóstwo innowacyjnych technologii wspierających procesy zarządzania zapasami, kompletacji zamówień i transportu wewnątrzmagazynowego.
Jakość oraz standard wyposażenia magazynów kategoryzowane są według odpowiednich klas. Najwyższą z nich jest A+ i A++. Magazyny klasy A wyróżniają się wyposażeniem i wykonaniem zgodnym z najwyższymi standardami w branży. Tego typu budynki charakteryzuje:
- monitoring,
- zabezpieczenia ppoż.,
- prawidłowo zaprojektowane i wykonane oświetlenie o natężeniu minimum 150 lx,
- dogodny dojazd do magazynu,
- place manewrowe i parking dla pojazdów ciężarowych,
- nowoczesne rozwiązania związane z energooszczędnością i automatyzacją,
- wysokość powyżej 10 metrów i głębokość powyżej 75 metrów.
Logistyka 4.0 a nowoczesny magazyn
Nie da się ukryć, że sektor logistyczny czerpie pełnymi garściami z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które w znacznym stopniu usprawniają pracę magazynów. Wśród najistotniejszych trendów wymienia się IoT i zbiór rozwiązań określanych mianem logistyki 4.0. W przestrzeniach magazynowych projektowanych zgodnie z nurtem logistyki 4.0 coraz więcej procesów ulega automatyzacji oraz autonomizacji.
Automatyzacja polega przede wszystkim na odpowiednim zgraniu wielu obszarów magazynu odpowiadających za jego wydajność. Zalicza się do nich maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, zwiększenie zdolności przemieszczania produktów w obrębie magazynu, jak i poza nim oraz szybkość kompletowania zamówień.
Nowoczesne technologie magazynowe
Najnowocześniejsze technologie instalowane w magazynach sprowadzają się głównie do w pełni zautomatyzowanych składów paletowych obsługiwanych przez zaprogramowane układnice, wózki systemowe czy przenośniki magazynowe. Te oprócz wzrostu przepustowości magazynu umożliwiają także uzyskanie większego zagęszczenia składowanych towarów.
Poza wymienionymi technologiami należy również wspomnieć o użyciu nowoczesnego oprogramowania, sterowników i aplikacji do nadzorowania oraz sterowania pracą urządzeń podpiętych do sieci. Pracownicy magazynów wspierani są także dzięki wdrażaniu technologii ułatwiających realizację zadań magazynowych i minimalizację ryzyka.
Artykuł sponsorowany