Odkurzacz przemysłowy – do czego służy i jaki wybrać?
Odkurzacz przemysłowy mężczyzna profesjonalnym odkurzaczem przemysłowy sprząta reszki po produkcji w warsztacie

Odkurzacz przemysłowy – do czego służy i jaki wybrać?

Utrzymanie porządku w przemyśle jest ważne ze względu na bezpieczeństwo i komfort w miejscu pracy. Przekłada się też na wyższą wydajność produkcji, lepszą jakość produktów i dłuższą żywotność maszyn. Do usuwania zanieczyszczeń służą specjalne odkurzacze przemysłowe. Sprawdź, jaki model wybrać.

Odkurzacz przemysłowy – do czego służy i jak działa? 

Odkurzacze przemysłowe przeznaczone są do pracy w najtrudniejszych warunkach w przemyśle. Produkowane są z najwyższej jakości komponentów z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Gwarantuje to skuteczność zbierania zanieczyszczeń, wytrzymałość i bezawaryjne działanie.

Odkurzacz przemysłowy przystosowany jest do ciągłej pracy w trybie wielozmianowym w najtrudniejszych warunkach. Jego zadaniem jest zasysanie nawet najbardziej problematycznych zanieczyszczeń w dużych ilościach, takich jak:

  • ciała stałe, np. wióry z ostro zakończonymi krawędziami, trociny, produkty spożywcze itp.
  • ciecze, np. smary, chłodziwa, oleje, emulsje, woda itp.
  • pyły, np. lakierniczy, drzewny, cementowy, a także pyły niebezpieczne i łatwopalne.

Co więcej, odkurzacze przemysłowe nie tylko zbierają zanieczyszczenia, ale także mają możliwość oddzielania ciał stałych i cieczy, np. wiórów i smarów. Dzięki temu znajdują zastosowanie w wielu sektorach przemysłu.

Zastosowanie odkurzaczy przemysłowych

Odkurzacze i odpylacze przemysłowe wykorzystywane są do utrzymania porządku w:

  • przemyśle metalowym, metalurgicznym, motoryzacyjnym – umożliwiają czyszczenie obrabianych elementów, jak i obrabiarek podczas frezowania, toczenia, wiercenia czy mielenia,
  • przemyśle drzewnym i meblarskim – zapobiegają gromadzeniu się pyłu i trocin w miejscu pracy,
  • przemyśle spożywczym – gwarantują wysoką jakość procesów produkcyjnych, maksymalny poziom higieny i zapobiegają zanieczyszczeniom krzyżowym, zakażeniom bakteryjnym czy zmianie smaku produktów,
  • sektorze obróbki kamienia i szkła – odkurzają duże ilości pyłu, elementów posiadających ostre krawędzie oraz wody wykorzystywanej do chłodzenia w procesie produkcji,
  • produkcji gumy i plastiku – zbierają niebezpieczne drobno- i gruboziarniste drobinki powstające w procesie produkcji oraz przetwarzania,
  • przemyśle farmaceutycznym – zapewniają czystość podczas procesów produkcyjnych leków,
  • przemyśle tekstylnym – odkurzają resztki oraz włókna w każdym rozmiarze i ilości bez zapychania się filtrów,
  • przemyśle chemicznym – bezpiecznie zasysają agresywne substancje stałe, żrące płyny i pyły o właściwościach wybuchowych,
  • przemyśle elektronicznym i optycznym – usuwają bardzo drobny pył o silnych właściwościach ściernych, który może uszkodzić komponenty,
  • przemyśle introligatorskim – zasysają pył z papieru, barwniki w proszku, farby oraz tonery, która mogą być toksyczne.

Pełną ofertę odkurzaczy przemysłowych, informację o klasach można znaleźć na stronie producenta Kärcher.
https://www.kaercher.com/pl/professional/odkurzacze-i-odpylacze-przemyslowe.html

mężczyzna odkurzaczem przemysłowym sprząta resztki po produkcji w piekarni

Odkurzacz przemysłowy – jaki wybrać?

Każdy sektor przemysłu ma inne wymagania dotyczące czyszczenia w procesie produkcji. Dlatego odkurzacz przemysłowy dobiera się indywidualnie do warunków panujących w danym zakładzie i rodzaju zanieczyszczeń. Szeroki wybór tych urządzeń oferuje marka Kärcher.

Odkurzacze przemysłowe do cieczy i wiórów

Do zasysania i separowania dużych ilości płynów i wiórów o różnej wielkości przeznaczone są odkurzacze przemysłowe Kärcher z serii IVR-L. Doskonale sprawdzają się do czyszczenia w trakcie produkcji lub do utrzymania porządku na stanowisku pracy.

Wytrzymałe odkurzacze przemysłowe IVR-L mają duży filtr powierzchniowy, obrotowe w zakresie 360° przyłącze węża na głowicy, a także olejoodporny kabel zasilający. W zależności od zastosowania mogą być zaopatrzone, np. w deflektor chroniący filtr przed wilgocią, kosz sitowy do separacji ciał stałych czy pompę do szybkiego wypompowywania cieczy ze zbiornika. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia zaś izolacja akustyczna chroniąca słuch.

Odkurzacze przemysłowe do płynów i ciał stałych

Marka Kärcher do czyszczenia na sucho i na mokro w przemyśle oferuje małe odkurzacze przemysłowe z serii IVC, która mają możliwość odkurzania wszystkich rodzajów cieczy i ciał stałych.

Cyklonowe odkurzacze przemysłowe IVC cechują się mobilnością, bardzo dobrą wydajnością i wysoką efektywnością technologii filtracyjnej (technologia cyklonów oraz płaski falisty certyfikowany dla klasy pyłów M lub H). Dodatkowo wybrane modele mają automatyczny system otrzepywania filtra.

Odkurzacze przemysłowe do pyłów

Usuwanie szkodliwych pyłów w przemyśle jest możliwe dzięki odkurzaczom przemysłowym ze specjalną technologią filtrów odpowiednią dla danej gałęzi przemysłu. Kärcher do odpylania w środowisku pracy oferuje m.in. modele z serii IVM oraz IVS.

Odkurzacze przemysłowe IVM przeznaczone do zasysania dużych ilości pyłów sypkich, lepkich oraz mokrych. Mają filtr gwiaździsty z aż 16 kieszeniami, co przekłada się na możliwość ciągłej pracy bez przestojów. Do usuwania bardzo dużych ilości pyłów służą natomiast mocne odkurzacze przemysłowe IVS o wysokiej wydajności, elastyczności użytkowania i niskim zużyciu energii.

Odkurzacze przemysłowe do pyłów niebezpiecznych

W asortymencie Kärcher dostępne są także specjalnie zaprojektowane odkurzacze przemysłowe do pracy w strefach zagrożonych wybuchem oraz do odsysania pyłów niebezpiecznych klasy M i H. Urządzenia te spełniają najwyższe wymagania i są częściowo certyfikowane zgodnie z wytycznymi TÜV Süd i IBExU.

Udostępnij:
Odkurzacz przemysłowy – do czego służy i jaki wybrać?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022