Budujesz lub remontujesz dom i stoisz przed wyborem komina? Pomyśl o przewodzie przeznaczonym do montażu na zewnątrz budynku. Przede wszystkim pozwoli Ci zaoszczędzić cenną przestrzeń wewnątrz domu. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzuje się taki przewód oraz w jakich sytuacjach będzie najlepszym rozwiązaniem.
Komin zewnętrzny — co warto o nim wiedzieć?
Kominy zewnętrzne są wyposażone w specjalną warstwę izolacyjną umieszczoną między rdzeniem a zewnętrznym płaszczem. Chroni ona przed wahaniami temperatur i zapewnia efektywne i bezpieczne usuwanie spalin z systemu grzewczego. Wysokiej jakości kominy zewnętrzne są dostępne w ofercie firmy MK Żary.
Tego rodzaju przewody są zaprojektowane w taki sposób, aby były odporne nie tylko na zmiany temperatur, ale także na działanie opadów atmosferycznych czy silne podmuchy wiatru. Nowoczesne wersje systemowe są przeznaczone do samodzielnego montażu bez konieczności wykonywania obudowy z pustaków wokół nich. Znacząco skraca to czas całego przedsięwzięcia, a także obniża koszty. Prefabrykowane elementy komina systemowego zewnętrznego są dostarczane bezpośrednio na miejsce i tam ze sobą łączone. Taki przewód jest od razu gotowy do podpięcia do urządzenia grzewczego.
Rodzaje kominów zewnętrznych — jaki wybrać?
Kominy przeznaczone do montażu na zewnątrz budynku mogą być wykonane ze stali lub wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pierwsze z nich zapewniają skuteczne odprowadzanie spalin, jednak są dość ciężkie. Wymagają więc najczęściej umieszczenia ich na fundamencie, co pozwoli zapewnić stabilność. Kominy ceramiczne są odporne na działanie spalin oraz zawartych w nich substancji chemicznych. Ich zakup wiąże się jednak z dość znacznym wydatkiem.
Jeśli szukasz bardziej ekonomicznej alternatywy dla przewodów ceramicznych, zwróć uwagę na kominy izolowane stalowe dwuścienne. Ich konstrukcja jest przystosowana zarówno do montażu wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Do najważniejszych zalet tego typu produktów zalicza się głównie:
-
niską wagę — nie obciążają konstrukcji budynku i nie wymagają stosowania fundamentu,
-
bezproblemowy montaż — wystarczy połączyć ze sobą dostarczone elementy zgodnie z instrukcją załączoną do zestawu,
-
uniwersalne zastosowanie — są wykonane ze stali odpornej na działanie kondensatu,
-
szczelność — brak nieefektywnych połączeń wyklucza problem z przenikaniem spalin oraz niewłaściwym ciągiem.
Ważną zaletą kominów zewnętrznych jest także możliwość ich zastosowane z różnymi urządzeniami grzewczymi. Wystarczy dobrać odpowiedni model do rodzaju paliwa stosowanego w nim, aby mieć pewność, że przewód będzie odporny na szkodliwe związki zawarte w wytwarzanych paliwach. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy kotłach kondensacyjnych, gdyż niska temperatura spalin sprzyja powstawaniu kondensatu. Może on uszkadzać wewnętrzną część przewodów, dlatego warto postawić na kominy z wysokiej jakości stali nierdzewnej kwasoodpornej.
Komin zewnętrzny — kiedy go zastosować?
Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach wybór komina zewnętrznego jest słusznym wyborem? Przekonaj się, kiedy warto go zastosować.
Zbyt mało miejsca wewnątrz budynku
Przede wszystkim wtedy, gdy wewnątrz budynku nie ma miejsca na montaż przewodu. Jeśli pomieszczenia są małe i nie chcesz dodatkowo zabierać cennej przestrzeni, wybór modelu przeznaczonego do montażu na zewnątrz przy ścianie będzie doskonałym wyborem.
Względy estetyczne
Nowoczesne kominy zewnętrzne są nie tylko skuteczne i bezpieczne, ale także estetyczne. Mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny Twojego domu. Nie rzucają się w oczy, a jednocześnie wpisują się w aktualne minimalistyczne trendy. Ich zaletą jest to, że pasują zarówno do nowoczesnych budynków, jak i tych o klasycznym charakterze. Postaw na komin zewnętrzny także w sytuacji, gdy zależy Ci na maksymalnych względach estetycznych wewnątrz budynku i pragniesz, aby przewód nie był widoczny dla osób, które w nim przebywają.
Termomodernizacja istniejącego budynku
Inną sytuacją, gdy model zewnętrzny również sprawdzi się doskonale, jest przeprowadzanie modernizacji budynku obejmującej wymianę urządzeń grzewczych. Jeśli do tej pory korzystałeś z pieca węglowego i tradycyjnego murowanego szachtu, to przy zakupie urządzenia np. na gaz czy olej, musisz zadbać o nowy przewód odporny na niekorzystne działanie substancji zawartych w spalinach. Aby nie przeprowadzać kosztownych zmian związanych z przebudową istniejącego przewodu, wystarczy, że zastosujesz model zewnętrzny. W ten sposób szybko i wygodnie, a przede wszystkim ekonomicznie zadbasz o odpowiednie oprowadzanie ubocznych efektów spalania z Twojego nowego urządzenia grzewczego.
Kominy zewnętrze mają wiele zalet oraz uniwersalne zastosowanie, co wpływa na ich dużą popularność. Jeśli także i Ty planujesz zakup takiego przewodu, pamiętaj o tym, aby wybierać wyłącznie produkty od zaufanych i sprawdzonych producentów. Sprawdź, czy ma niezbędne atesty oraz gwarancję. Zweryfikuj także poziom izolacji, gdyż od niej będzie zależała prawidłowa i bezpieczna praca. Nie zapomnij również o tym, że każdy komin wymaga systematycznej konserwacji. Tylko wtedy będzie działał bez zarzutu, a przede wszystkim bezpiecznie.
Artykuł sponsorowany