Hale produkcyjne, hale magazynowe czy hale logistyczne można wybudować na dwa sposoby – korzystając z pomocy kilku różnych podwykonawców, których prace trzeba skoordynować lub wybierając jednego generalnego wykonawcę zajmującego się inwestycją od początku do końca. Czy ta druga opcja rzeczywiście jest korzystniejsza? I jeśli tak to dlaczego?
Budowa obiektów o konstrukcji stalowej to skomplikowany, wieloetapowy proces. Żeby powstały hale magazynowe, hale logistyczne, hale produkcyjne czy innego rodzaju hale przemysłowe trzeba nie tylko przeprowadzić prace ziemne, roboty fundamentowe i montaż elementów stalowych, lecz także zamontować obudowę, stolarkę okienną i drzwiową, wykonać posadzkę, wymagane instalacje oraz prace wykończeniowe.
W zależności od tego, jaką wybierze się formułę realizacji obiektu, można albo samodzielnie dopilnować, żeby wszystkie etapy przebiegały zgodnie z planem, albo zdać się na generalnego wykonawcę.
Kim jest generalny wykonawca hal i jak działa?
Generalny wykonawca – zakres działania
Generalny wykonawca to firma, która zajmuje się kompleksową realizacją prac budowlanych oraz montażowych zleconych przez inwestora i która bierze na siebie całą odpowiedzialność za przebieg oraz terminowość tych prac. Zazwyczaj odpowiada za organizację i koordynację wszystkich procesów, nadzór nad kolejnymi etapami budowy od początku aż do momentu oddania obiektu do użytku i zatrudnianie podwykonawców, a także za zgodność inwestycji z projektem, ustalonym wcześniej harmonogramem i aktualnie obowiązującymi przepisami.
Ponadto może również zająć się przygotowaniem projektu hali od początku lub wprowadzeniem koniecznych zmian w projekcie, tworząc tak zwany budowlany projekt zamienny.
Dokładny zakres prac określa się w umowie zawartej między generalnym wykonawcą budowlanym a inwestorem.
Zalety korzystania z formuły generalnego wykonawstwa
Jakie są największe zalety korzystania z pomocy generalnego wykonawcy? Przede wszystkim całość powierza się jednej doświadczonej firmie, nie trzeba więc poświęcać czasu na szukanie kilku podwykonawców, a później na pilnowanie terminów realizacji i zgrywanie ich tak, żeby nie doszło do opóźnień. Jeśli bowiem jeden etap potrwa dłużej niż zakładano, może się okazać, że kolejnych nie uda się zrealizować zgodnie z harmonogramem, bo podwykonawcy nie będą dostępni i obiekty przemysłowe nie zostaną oddane do użytkowania wtedy, kiedy powinny. W przypadku wyboru formuły generalnego wykonawstwa nie ma takiego zagrożenia.
Druga kwestia to odpowiedzialność. Jeśli wybiera się generalnego wykonawcę, on bierze na siebie odpowiedzialność nie tylko za wspomnianą już terminowość, lecz także za jakość wykonania obiektu. Dba, aby budynek został zrealizowany z jak największą starannością, ponieważ to on będzie musiał przeprowadzić ewentualne naprawy gwarancyjne.
Warto również mieć świadomość, że formuła generalnego wykonawstwa skraca czas budowy hal produkcyjnych. Firma, która ma doświadczenie, potrafi tak rozplanować prace, aby część z nich przebiegała równolegle, dzięki czemu obiekty powstają w krótszym tempie niż w przypadku korzystania z usług wielu podwykonawców działających po sobie.
Za dodatkowy atut często uznaje się także optymalizację kosztów zarówno na etapie powstawania hali, jak i jej późniejszej eksploatacji. Generalny wykonawca przeważnie ma wypracowane kontakty z dostawcami, którzy oferują mu specjalne ceny i jest w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania wpływające na zmniejszenie opłat za użytkowanie obiektu.
Szukasz firmy, która buduje hale stalowe, w tym hale magazynowe, logistyczne lub produkcyjne? Sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl. To generalny wykonawca zajmujący się kompleksową realizacją różnych inwestycji.
Artykuł sponsorowany