Co to jest CAD i jak pomaga w procesie projektowania?

Co to jest CAD i jak pomaga w procesie projektowania?

CAD to bardzo rozpowszechniony proces projektowania wspomaganego komputerowego, który jest wykorzystywany w wielu różnych branżach, w tym m.in. meblarskiej, elektrotechnicznej, maszynowej, metalowej, narzędziowej, energetycznej oraz tworzyw sztucznych. Jego największym atutem jest skrócenie i ułatwienie szeroko pojętego procesu projektowania, dlatego coraz częściej sięga po niego wielu wykwalifikowanych inżynierów. Co konkretnie przemawia za CAD i na jaki program warto się zdecydować?

CAD – czym tak właściwie jest i co wchodzi w jego zakres?

CAD to nic innego, jak projektowanie wspomagane komputerowo, które jest cenione przez wiele średnich oraz dużych firm. Cały ten proces opiera się na wykorzystaniu innowacyjnego oprogramowania oraz sprzętu komputerowego w projektowaniu, dzięki czemu można liczyć na eliminowanie błędów, szybsze wprowadzenie produktu na rynek czy też wizualizację konkretnego modelu, który trafia następnie do klienta, aby ten go spersonalizował. CAD jest cyfrowym modelowaniem bazującym na cechach geometrycznych, technologicznych oraz dynamicznych. W jego zakres wchodzą m.in. precyzyjne odwzorowanie konstrukcji, optymalizacja procesu produkcji, wykonywanie dokumentacji (w tym również rysunków), obliczenia inżynierskie oraz inżynieria odwrotna.

Projektowanie CAD – na jaki program do projektowania komputerowego postawić w pierwszej kolejności? Przydatne wskazówki

Osoby zainteresowane projektowaniem wspomaganym komputerowym powinny najpierw znaleźć najlepszy program CAD. To dość skomplikowane zadanie, ponieważ wybór na współczesnym rynku jest ogromny. Strzałem w dziesiątkę może się jednak okazać bardzo cenione i rozpowszechnione oprogramowanie SOLIDWORKS CAD 3D, które:

  • odznacza się wydajnością i prostotą obsługi,
  • umożliwia skorzystanie z wysokiej klasy rozwiązań do projektowania CAD,
  • pozwala na sprawne wyeliminowanie błędów i automatyczne wprowadzanie zmian projektowych,
  • eliminuje konieczność dokonywania czasochłonnych przeróbek,
  • udostępnia klientowi szeroką bazę wiedzy (szkolenia, wsparcie techniczne, samouczki),
  • umożliwia wirtualne testowanie produktów.

Tak realizowane projektowanie CAD z całą pewnością zakończy się pożądanym sukcesem, a firma w krótkim czasie wprowadzi produkt na rynek. To gwarancja dostępu do niezawodnych narzędzi i funkcjonalności, dzięki którym można starannie opracować produkt i zbudować kompleksowy model CAD oraz wizualizację 3D (w tym zakresie przyda się przede wszystkim konfigurator online, aby klient miał pełną kontrolę nad powstającymi produktami i w razie potrzeby mógł interweniować).

Omawiany program CAD do projektowania został zaprojektowany przez DPS Software i zbudowany w taki sposób, aby można było w nim stworzyć różnego rodzaju animacje, kosztorysowanie, dokumentację produktową i rysunkową oraz rendery. Od tej pory nie będzie już żadnych trudności ze swobodnym i szybkim projektowaniem otworów, form wtryskowych czy też elementów mocujących i odlewanych. Oczywiście każda zainteresowana osoba może się zdecydować na dowolnie wybrany program, ale ten wspomniany wyżej jest wykorzystywany na bardzo szeroką skalę i niezwykle ceniony przez doświadczonych użytkowników. Każdy może go przetestować na własnym przykładzie i wyrobić sobie na jego temat indywidualne zdanie.


Artykuł sponsorowany


Zdjęcie główne artykułu autorstwa DCStudio na Freepik

Udostępnij:
Co to jest CAD i jak pomaga w procesie projektowania?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022