Arena Simulation – sprawdzamy możliwości czołowego narzędzia dla biur projektowych

Arena Simulation – sprawdzamy możliwości czołowego narzędzia dla biur projektowych

Współczesny przemysł coraz częściej sięga po zaawansowane narzędzia cyfrowe, które pozwalają na optymalizację procesów produkcyjnych oraz biznesowych już na etapie projektowania. Jednym z wiodących rozwiązań w tym zakresie jest Arena Simulation – oprogramowanie do modelowania zdarzeń dyskretnych, które umożliwia analizę i optymalizację skomplikowanych procesów w środowisku wirtualnym. Możliwościom i praktycznemu zastosowaniu Arena Simulation bliżej przyglądamy się w artykule.

Funkcje Arena Simulation

Arena Simulation to zaawansowane, intuicyjne w obsłudze narzędzie, które pozwala na modelowanie procesów przemysłowych i biznesowych. Otwiera to przed przedsiębiorstwami szereg możliwości w zakresie ogólnie rozumianego zwiększania produktywności oraz obniżania kosztów operacyjnych.

Arena Simulation pozwala m.in. na:

  • Identyfikowanie tzw. wąskich gardeł w procesie produkcyjnym,
  • zwiększenie efektywności operacyjnej,
  • testowanie różnych scenariuszy i tym samym wyeliminowanie czynników ryzyka w realnych warunkach funkcjonowania zakładu.

Seroki zakres zastosowania Arena Simulation

Arena Simulation to narzędzie, które można wykorzystać na potrzeby m.in. modelowania zdarzeń dyskretnych w przedsiębiorstwach działających w najróżniejszych sektorach gospodarki. Narzędzie to szczególnie dobrze sprawdza się w takich obszarach jak:

  • planowanie produkcji,
  • zarządzanie logistyką magazynową,
  • optymalizacja łańcuchów dostaw,
  • analiza zmian organizacyjnych, takich jak wielozmianowy model pracy,
  • zarządzanie procesami biznesowymi w sektorze usług.

Arena Simulation będzie zatem istotnym wsparciem m.in. dla przedsiębiorstw działających w przemyśle produkcyjnym, sektorze automotive czy w przemyśle spożywczym, a także dla placówek medycznych.

Arena Simulation w praktyce – wymierne korzyści dla dużego zakładu produkcyjnego

Arena Simulation to obecne na rynku od ponad 35 lat narzędzie, które przyczynia się do wzrostu konkurencyjności zakładów na całym świecie. Jednym z przykładów skutecznego wykorzystania Arena Simulation jest modernizacja zakładu produkcji opon w Stanach Zjednoczonych.

Zakład ten stanął przed wyzwaniem zwiększenia wydajności produkcji, przepustowości oraz zredukowania kosztów operacyjnych, co wymagało m.in. modernizacji sieci taśmociągów, automatycznych wyważarek, systemu kontroli jakości oraz systemu inspekcji i paletyzacji.

W celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia wąskich gardeł w systemie transportowym, zespół projektowy wykorzystał możliwości Arena Simulation do opracowania modelu symulacyjnego odzwierciedlającego działanie systemu produkcyjnego. Pozwoliło to na przetestowanie różnych wariantów przestojów, przeanalizowanie przepustowości systemu, a także identyfikację wąskich gardeł jeszcze przed ich wystąpieniem w realnych warunkach produkcyjnych.

Dzięki przeprowadzonym symulacjom udało się:

  1. Zidentyfikować wąskie gardła w systemie transportu wewnętrznego, które ograniczały przepustowość o 12%.
  2. Oszacować wpływ przestojów na efektywność zakładu.
  3. Wyeliminować potencjalne problemy jeszcze przed wdrożeniem systemu, co pozwoliło zaoszczędzić ponad 4 miliony dolarów.

Ten przykład jasno pokazuje potencjał wykorzystania Arena Simulation w praktycznie dowolnym zakładzie produkcyjnym. Narzędzie to może przyczynić się do skuteczniejszego wdrażania nowych technologii w przedsiębiorstwach, eliminując lub znacząco minimalizując ryzyko podjęcia nietrafionych inwestycji w modernizację zakładu poprzez wskazanie optymalnych rozwiązań.

Przewaga nad tradycyjnymi arkuszami kalkulacyjnymi

Planowanie kluczowych procesów w wielu firmach wciąż opiera się o arkusze kalkulacyjne. Tymczasem Arena Simulation jest narzędziem pod każdym względem lepszym, dystansując tradycyjne narzędzia pod kątem m.in.:

  • Możliwości wizualizacji procesów– modele graficzne 2D i 3D ułatwiają zrozumienie skomplikowanych zależności.
  • Szybkości obliczeń– Arena Simulation przetwarza duże ilości danych znacznie efektywniej niż robią to arkusze kalkulacyjne.
  • Możliwości testowania wielu scenariuszy– Arena pozwala na symulowanie i porównywanie różnych strategii działania.

Arena Simulation jest nieocenionym wsparciem dla biur projektowych, pozwalającym na ocenę wpływu inwestycji na wydajność przedsiębiorstwa, testowanie planów modernizacji zakładów oraz minimalizację ryzyka kosztownych błędów projektowych i niewłaściwego zainwestowania środków finansowych.

Co ważne, Arena Simulation umożliwia modelowanie przy użyciu schematów blokowych, dlatego z obsługą tego narzędzia poradzą sobie również przez osoby bez specjalistycznej wiedzy i umiejętności z zakresu programowania.

Więcej o możliwościach Arena Simulation można przeczytać na stronie internetowej RAControls https://racontrols.pl/bazawiedzy/symulacja-procesow-produkcyjnych-narzedzie-arena-simulation/, eksperta w obszarze automatyki przemysłowej i cyfrowej transformacji przemysłu.

Udostępnij:
Arena Simulation – sprawdzamy możliwości czołowego narzędzia dla biur projektowych
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022