Spór o granicę działki – co warto wiedzieć?

Spór o granicę działki – co warto wiedzieć?

23 maja obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada, jednak nie dla każdego jest to okazja do świętowania. Spory sąsiedzkie to niestety codzienność wielu osób, a znaczna część z nich dotyczy granic działek. W celu zakończenia konfliktu i wprowadzenia zmian w dokumentacji konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego postępowania. Dowiedz się, na czym polega rozgraniczenie działek!

Postępowanie administracyjne – pierwszy krok

Sąsiedzkie spory o granice działki są częste, a u ich źródła mogą leżeć różne okoliczności. Czasami nieprawidłowości pojawiają się już w ramach dokumentacji geodezyjnej, problem może też wynikać z braku konkretnych ustaleń, co do granic działki lub zaniedbania ze strony jednego z sąsiadów i niesprawdzenia dokumentów geodezyjnych przed rozpoczęciem budowy. Bywa także, że winę ponosi natura – na przykład w przypadku erozji gruntu, czy zmiany koryta rzeki. Pierwszym krokiem w przypadku sporu o granicę działki jest postępowanie administracyjne, które rozpoczyna się od przedłożenia odpowiedniego wniosku wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Następnie właściwy organ wyznacza geodetę, który posiada odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie. Biegły geodeta ma za zadanie ocenić, czy można odtworzyć stan prawny granicy na podstawie:

  • Ksiąg wieczystych,
  • Aktów notarialnych,
  • Danych geodezyjnych i topograficznych, które służą do tworzenia map,
  • Ewidencji gruntów i budynków.

Następnie rozpoczyna się proces wytyczania granic i sporządzenie protokołu granicznego. Jeżeli nie ma możliwości wytyczenia granic w sposób prawidłowy, musi się ono odbyć za obustronną zgodą, o czym świadczy podpisanie aktu ugody. W przypadku braku porozumienia w przebiegu tego postępowania (lub, jeżeli jedna ze stron nie jest zadowolona z ustaleń), sprawę można skierować do sądu. Zarówno na etapie administracyjnym, jak i sądowym warto, by sprawą zajął się doświadczony prawnik od spraw gruntowych, który przeanalizuje sytuację, przygotuje odpowiednią argumentację i pomoże skutecznie bronić interesów.

Przekazanie sprawy o rozgraniczenie działki do sądu

Przekazanie sprawy o rozgraniczenie działki do sądu rejonowego następuje w przypadku braku porozumienia w toku postępowania administracyjnego. W trakcie postępowania sąd może wziąć pod uwagę takie dowody jak m.in.:

  • Opinia biegłego geodety,
  • Mapy,
  • Akty notarialne,
  • Księgi wieczyste,
  • Wypisy z rejestru gruntów i budynków,
  • Zdjęcia satelitarne,
  • Zeznania – np. innych sąsiadów.

Jeżeli ustalenie stanu prawnego dla przebiegu granicy nie jest możliwe, podstawą do rozgraniczenia będzie ostatni spokojny stan posiadania. Z kolei,  jeżeli i w tym przypadku nie dojdzie do ugody między stronami, sąd weźmie pod uwagę wszelkie okoliczności. Sąsiedzkie zatargi o granice nieruchomości gruntowej mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale również często generują wysokie koszty. Dobra wiadomość jest taka, że można tego uniknąć, przekazując sprawę w odpowiednie ręce. Radca prawny Paulina Fiejdasz z powodzeniem pomaga Klientom w sprawach o rozgraniczenie – zarówno na etapie postępowania administracyjnego, jak i sądowego, a profesjonalna pomoc to gwarancja sprawnego i tańszego zakończenia sporu.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Spór o granicę działki – co warto wiedzieć?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022